İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Ücretleri İçin Dar Gelirliye 5 Taksit Yapılacak

İskan belgesi alamayan ve kaçak yapı para cezası ve kaçak yapı yıkım kararı ile mücadele eden kişilere umut ışığı olan imar barışı meclisten geçirilerek yasalaştı ve uygulamaya alındı.

Emlak Haberleri 15.05.2018 - 11:34 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

İskan belgesi alamayan ve kaçak yapı para cezası ve kaçak yapı yıkım kararı ile mücadele eden kişilere umut ışığı olan imar barışı meclisten geçirilerek yasalaştı ve uygulamaya alındı.

Uygulamadan En Çok Dar Gelirli Vatandaş YararlanacakÇıkarılan yeni imar barışı yasası hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yeni uygulamanın en çok dar gelirli ve orta gelirli vatandaşın yararına olacağını iddia etti. Bakan Özhaseki uygulamanın rant kazancı sağlayacağı ve zenginlerin bu kanundan istifade edeceği iddialarını yalanladı. Bakan "Hayır, öyle bir şey de yok.Barış olmasının aftan farklılığı herhangi bir müktesep sağlamaması. Belediyede imar mevzuatı neyse arsa sahibinin ona göre işlem yapacak olması. Ben bunu önerdiğim zaman hiç kimse gidip de üç kat yerine 15 kat yapacak diye bir şey yapamaz.  Siluet olarak hepimizi rahatsız eden o yüksek binalar var ya bunların hiç birisinin ruhsata ihtiyacı yok onlar zaten ruhsatlı. Bundan istifade edecek kesim yüzde 98 oranında dar gelirli ve orta gelirli vatandaş." diyerek bu iddiaları kesin bir dille yalanladı.Yapı İskan Belgesi Alanlara 5 Taksit Yapılacak Dar gelirli vatandaşın yapı iskan belgesi ücreti için ödeme zorluğu yaşaması durumunda kolaylık sağlanacağını belirten Bakan Özhaseki "Bu konuda yapılacak çalışmaları yönetmeliklerle belirleyeceğiz. Kendi içimizdeki tartışma konusu şu: 5 taksit yapalım şeklinde ya da müracaatından sonra sene sonuna kadar dört beş ay içerisinde bu bedeli ödediğinde kendisine yapı kayıt belgesi verilir diye. Erken yatıran erken alsın dört beş ay boyunca para biriktiren de o zaman alsın." diyerek büyük müjde verdi.Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ


Gelişmelerden Haberdar Olun

@