İmar Barışı Yaptırmayanlar Dikkat! Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

İmar barışı son başvuru tarihi için geri sayım hızlandı. Peki, imar barışına başvuru yapılmazsa ya da yapı kayıt belgesi ücreti ödenmezse ne olur?

KENTSEL DÖNÜŞÜM 14.05.2019 - 10:51 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

İmar barışı son başvuru tarihi için geri sayım hızlandı. Peki, imar barışına başvuru yapılmazsa ya da yapı kayıt belgesi ücreti ödenmezse ne olur?

İmar barışı için son başvuru tarihi yaklaştı ve son 1 aylık süre için geri sayım başladı. İmar barışına başvuru yapanlar için yapı kayıt belgesi ücreti son ödeme tarihi de yaklaşırken vatandaş hem başvuru yapılmazsa hem de başvuru ücreti ödenmezse ne olacağı sorusunun yanıtını aramaya başladı. İmar Barışı Yaptırmayanlar Ne Olacak?Türkiye'de imar konusunda yaşanan en büyük sorunların çözümü için başlatılan imar barışı için son başvuru tarihi yaklaşıyor. İmar barışı son başvuru tarihi 15 Haziran 2019 tarihinde dolarken yapı kayıt belgesi son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019 olarak açıklandı. İmar barışına başvuruda bulunmayan kişilere yönelik olarak kaçak yapıların yıkılması ve para cezası kesilmesi gibi yaptırımlar uygulanması bekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 yılında yapılan kaçak yapıları yıkmaya başlarken bir daha imar barışı çıkarılamayacak açıklaması da son derece ciddi bir uyarı olarak öne çıkıyor. İmar Barışı Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu açıklamada imar barışından yararlanmayan kaçak yapıların ivedilikle yıkılacağını açıkladı. Hatta Bakanlık 2018 yılında yapılan ve imar barışı kapsamı içerisine girmeyen kaçak yapıların yıkımlarına başlamış durumda. Pek çok bölgede ve şehirde kaça yapı yıkım çalışmaları sürüyor. İmar barışına başvuru yapmayan ya da başvuru yapmasına rağmen son ödeme tarihi içerisinde borcunu ödemeyen kişiler imar barışından yararlanma hakkını kaybedecekler. Yani başvuru yapsalar dahi imar barışı hakkını kaybedecekler. Kaçak yapı kapsamına giren yapılar yıkılacak, para cezaları varsa tahsil edilecek, yıkım kararları yürürlüğe konulacak. Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Ödenmezse Ne Olur?Yapı kayıt belgesi dolduran ancak başvuru ücreti ödemeyen kişilerin imar barışı başvuruları otomatik olarak iptal edilmiş olacak. Yani bu kişiler imar barışından yararlanma haklarını kaybedecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@