İmar Barışına Başvuru Sayısı 10 Milyonu, Toplanan Para Miktarı 17.5 Milyarı Aştı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'nda önemli açıklamalarda bulunurken imar barışı hakkında da rakamları kamuoyu ile paylaştı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 12.03.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'nda önemli açıklamalarda bulunurken imar barışı hakkında da rakamları kamuoyu ile paylaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugünkü programında Fransa'da düzenlenen  Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'na katıldı. Bakan Kurum Fransa’daki uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM’de İstanbul Çadırı’nın açılışını gerçekleştirdi ve önemli açıklamalarda bulundu. İmar Barışına Başvuruda Bulunan Kişi Sayısı 10 Milyon Oldu! İmar barışına başvuruda bulunan kişi sayısını da açıklayan Bakan Kurum "10 milyon vatandaşımız bugüne kadar başvurdu ve 17 buçuk milyar bedel yatırdılar.İmar barışı binanın sağlam olduğunu göstermiyor. Mevcuttaki binanın kaçaklarla olan devletteki barışı. Kaçak yapılarla mücadele etmek zorundayız. En son Kartal'a 21 canımız gitti. İstemiyoruz artık başka ocaklara ateş düşsün.Kentsel dönüşümde 1.5 milyon konutu dönüştüreceğiz. Sıfır atık projesi ile kişi başı 440 adet plastik poşeti yüzde 70 azalmayla çok aşağı düşürdük. Hedef yüzde 90 azaltmak. Depozito uygulamasıyla daha da genişleteceğiz" diyerek pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Deprem Gerçeği İle Yüzleşmeli! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Türkiye'nin deprem gerçeği ile de yüzlemşesi gerektiğini söyleyerek "Deprem ülkemizin büyük gerçeği. Bolu'muzda 1944 ve 1999 yıllarında çok büyük depremler yaşadı. 1999 yılında yaşanan Marmara depremiyle Bolu'da birçok evimiz hasar gördü ve 49 vatandaşımızı kaybettik.Bu acıları bir daha yaşamak istemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da dün ifade ettiler, 81 ilimize biz genelge gönderdik. Bu genelge çerçevesinde, 3 ay içerisinde şehirde ne kadar riskli bina varsa ne kadar riskli alan varsa bunların tespit edilip bize bildirilmesi suretiyle dönüşüm mastır planı hazırlanacak ve bu mastır plan çerçevesinde 2019 yılında başlamak suretiyle, önümüzdeki süreçte, yılda 300 bin konut dönüştürmeyi hedefliyoruz, bu riskli binaların olduğu alanlarda.Bunun yüzde 15'lik kısmını da kamu olarak, Bakanlık olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle yapacağız. Bu dönüşümü tüm ülke genelinde 6,7 milyon konutu dönüştürmek suretiyle bitirmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@