İmar Barışına Başvurular 1 Milyon Sınırını Aştı

Devletin imara aykırılık bulunduran kaçak ve iskansız yapılar için çıkardığı imar affı hakkından yararlanan sayıların kişisi 2 haftada 1 milyon sınırını aştı.

İmar Barışına Başvurular 1 Milyon Sınırını Aştı

Devletin imara aykırılık bulunduran kaçak ve iskansız yapılar için çıkardığı imar affı hakkından yararlanan sayıların kişisi 2 haftada 1 milyon sınırını aştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Video Yayımladı!İmar barışı hakkında "devlet vatandaşı ile helalleşiyor" başlığı altında yayımlanan yeni reklamda tapusuz gecekondulara müjde başlığı altında bu gecekondulara yapı kayıt belgesi almaları durumunda tapu verileceğinin altı çizildi. Yani imar barışı tapusuz evler içinde geçerli olacak.Buna ek olarak kaçak yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlanması da yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurulması ile mümkün olacak. İmar barışı arsa tapusu olan kişilere de yarayacak. Tüm komşuların aralarında anlaşarak başvuruda bulunmaları durumunda arsa tapusu imar affı kapsamında konut tapusu olarak değiştirilecek. Evlerinin altını işyeri yapan kişiler içinde imar barışı kapsamında imar affı işyeri tapusu verilecek.Başvurular İnternetten E-Devlet Üzerinden Yapılacake - Devlet sistemi üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduranlar imar affı kapsamında kendilerine sunulan haklardan yararlanabilecek. İmar barışı yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduran kişiler cep telefonlarına gönderilen kısa mesajda yazan başvuru numarası ile Ziraat Bankası şubeleri üzerinden yapı kayıt belgesi ücreti ödeyecek ve ardından yapı kayıt belgelerini alacak.İmar barışı son başvuru tarihi 31 Ekim 2017 olarak uygulanırken İmar barışı ücreti son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak uygulanacak. Yani başvurusunu yapan kişiler için ödemeler 31 Aralık tarihine kadar devam edecek. Ödemesini yapan kişilere belgeleri verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki 2 haftada imar barışı başvuruları için 1 milyon 38 bin 655 kişinin yapı kayıt belgesi doldurduğunu söyleyerek konutlarda yüzde 3 işyerlerinde ise yüzde 5 başvuru bedeli alınacağını bir kere daha hatırlattı.Emlak365.com