İmar Barışında Dairelerin Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Nasıl Hesaplanır?

İmar barışı başvuruları e devlet üzerinden yapılırken özellikle de çok katlı ve bağımsız bölümlü olan binalarda yapı kayıt belgesi ücreti ödemesi için pek çok bilgi kirliliği bulunuyor. 

Kentsel Dönüşüm 04.09.2018 - 18:30 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

İmar barışı başvuruları e devlet üzerinden yapılırken özellikle de çok katlı ve bağımsız bölümlü olan binalarda yapı kayıt belgesi ücreti ödemesi için pek çok bilgi kirliliği bulunuyor. 

Aslında sorunun kaynağı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar barışı ücreti için toplu olarak para tahsil edilmesi gösteriliyor. Yani bakanlık yapı kayıt belgesi ücreti alırken kat maliklerinden tek tek değil de binadan toplu para tahsilatı yapıyor. Peki, imar affında binadan para toplanırken dairelerin metrekaresi önemli midir, daire başı ücret nasıl hesaplanır?Sitemize gelen soruları sizler için soru cevap şeklinde yanıtlıyoruz, sizde sorularınızı sitemize ileterek en doğru yanıtı alabilirsiniz...Soru:  İmar affında binadan para toplanırken dairelerin metrekaresi önemli midir? Daire başı ücret nasıl hesaplanır? Teras kat 140 metrekare iken giriş kat 90 metrekare ise iki daire de aynı parayı mı öder? Yapı kayıt belgesi ücreti farklı para verilecekse nasıl hesaplanır?Cevap: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binalarda imar barışı için hesaplama yapılırken parayı toplu olarak binadan tahsil etmekte olup daire başı ücret hesaplaması yapılmamaktadır. Yani yapı kayıt belgesi ücreti toplu olarak binadan tahsil edilmektedir. Ancak yukarıda yer alan soruda da yer aldığı gibi daha düşük metrekareye sahip olan dairelerde oturan kişilerin mağdur olmamaları adına bina sakinlerinin kendi aralarında ücret konusunda uzlaşmaya varmaları önerilmektedir.Yani bina ücreti toplu olarak ödemekte, ancak daha sonra kat malikleri apartman toplantısı yaparak ödenen toplam ücreti her kat sahibinin oturduğu dairenin metrekaresine bölerek daire başına ödenecek imar barışı ücreti hesaplayarak mağduriyeti ortadan kaldırmalıdır. Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@