İmar Barışından Kimler Yararlanamaz, Kimler Yararlanır?

İmar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ediyor. İmar barışı son başvuru tarihi olarak 31 Ekim 2018 tarihi açıklanmıştı. Peki, imar barışından kimler yararlanamaz, kimler yararlanır?

KENTSEL DÖNÜŞÜM 26.07.2018 - 13:08 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İmar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ediyor. İmar barışı son başvuru tarihi olarak 31 Ekim 2018 tarihi açıklanmıştı. Peki, imar barışından kimler yararlanamaz, kimler yararlanır?

Mevzuata aykırılık taşıdığı için kaçak yapı statüsünde olan milyonlarca yapıyı ilgilendiren imar barışı için başvurular tüm hızı ile devam ediyor. İmar barışı başvuru formu internet üzerinden e devlet aracılığı ile dolduruluyor. Peki, imar barışından kimler yararlanamaz, kimler yararlanır?İmar Barışından Kimler Yararlanamaz?İmar barışından yararlanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka imar barışı başvuru şartları için uygunluk taşımaları gerekiyor. İmar affı şartları arasında ilk sırada imar barışından yararlanmak isteyen taşınmazın yapım yılı yer alıyor. 31 Aralık 2017 tarihi ve öncesinde yapılan tüm yapılar imar barışı kapsamında kabul edilirken 1 Ocak 2018 sonrasında yapılan tüm yapılar ise imar barışı kapsam dışı olarak kabul ediliyor. Yani söz konusu taşınmazı 31 Aralık 2017 tarihinden sonra inşa eden kişiler kesinlikle imar barışından yararlanamıyor. Yine buna ek olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilan edilen imar barışından yararlanamayacak olan yapılar belirtilmekte olup bunların dışında kalan tüm yapılar imar barışından yararlanabilir;- Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde bulunan yapılar, - Hazineye ait sosyal donatı için kesin tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar, - 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar.- İstanbul tarihi yarımadası içerisinde yer alan taşınmazlar.-Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar -Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar -3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@