İmar Çapı Nedir?

İnşaatı yapılacak olan yapının inşaat ruhsatının alınabilmesi için bu imar çapına ihtiyaç vardır. Peki, imar çapı nedir?

EMLAK TERİMLERİ 17.07.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15

İnşaatı yapılacak olan yapının inşaat ruhsatının alınabilmesi için bu imar çapına ihtiyaç vardır. Peki, imar çapı nedir?

İmar yönetmeliklerine ve planlarına uygun olacak şekilde inşaatı yapılması düşünülen yapının özelliklerinin nasıl olmasını gösteren krokiye imar çapı adı verilir.Genellikle mimari planların oluşturulmasında ilk olarak bu imar çapı göz önüne alınır. Bu krokide arsanın parsel mesafeleri yer alır. Bunun dışında binanın boyutu, taban alanı, inşaatın kaç katlı olması gerektiği de bu imar çapında yer alır. Ayrıca,•    Bina yüksekliği, •    Cepheler, •    Komşu mesafeleriGibi bilgileri öğrenmek isteyen kişilerin de yapması gereken şey imar çapına bakmasıdır. Bu imar çaplarının İmar ve Şehircilik Müdürlükleri tarafından alınabilmesi mümkündür. İmar Çapı Almanın Yolları Nelerdir?Bir yapının inşasına başlamadan önce imar çapı krokisi edinilmelidir. Bu krokinin detaylı bir şekilde incelenmesinin ardından inşaya başlanmalıdır. İmar çapının alınabileceği yer ise İmar ve Şehircilik Müdürlükleridir.İmar çapının alınabilmesi için başvuruların bu müdürlüğe yapılması gereklidir. İmar çapı almak için gerekli evraklar yalnızca bir tanedir. Arsanın adres bilgisi ve başvuran kişinin kimlik bilgisinin olduğu bir dilekçesinin teslim edilmesi başvuru için yeterlidir. Bu başvurunun ardından detaylı bilgilerin olduğu imar çapı alınabilir. İmar Çapı Nasıl Hesaplanır?İmar durum belgesinde olduğu gibi imar çapında da kat sayısı, binanın yüksekliği, diğer parsellere olan mesafesi ve yol cephesi durumu gösterilir. Bu belgede ayrıca taban alanı kat sayısı ve kat alanı katsayısı bilgileri de yer alır.Oturma alanını ve emsal değerini veren bu kat sayıların oranlarına göre de en yüksek taban alanı ve kat sayısı hesaplamaları gerçekleştirilebilir. Bundan dolayı inşaata başlamadan önce ilk olarak imar çapı krokisinin İmar ve Şehircilik Müdürlükleri’nden alınması gereklidir.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@