İmar Durumu Nedir, Nasıl Sorgulanır?

İmar durumu arsaya yapılması istenen yapının nasıl olması gerektiği konusunda da yol gösterir. Peki, imar durumu nedir, nasıl sorgulanır?

Emlak Terimleri 18.06.2019 - 22:30 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İmar durumu arsaya yapılması istenen yapının nasıl olması gerektiği konusunda da yol gösterir. Peki, imar durumu nedir, nasıl sorgulanır?

İmar durumu, imarlı parselin özelliklerini ve parselin kullanım şeklini göstermektedir. Örneğin yapıya dair teknik bir takım bilgiler bu imar durumunda belirtilmelidir. Bunların yanı sıra imar durumu:•    Yollar ve uygulama için gerekli diğer bilgileri,•    Uygulamanın yapılacağı yerin yapı adalarını, •    Bu adaların yoğunluklarını,•    Arsanın yapılanma koşullarınıGöstermektedir. Bu bilgiler doğrultunda da imarlı arsaya yapılacak yapının nasıl olacağı belirlenecektir. İmar Durumu Neden Önemlidir?Bir arsanın üzerine yapı inşa edileceği zaman ilk olarak imar durumuna bakılması gereklidir. İmar durumu koşullarına göre yapılanma gerçekleştirilmelidir. Yapıda olması gereken teknik şartlar ve yapının taban oturumu gibi bilgilerin de imar durumunda yer almasından dolayı oldukça önemlidir.Ayrıca yapının bahçe mesafesinin ne olacağı, arsa üzerine kaç katlı bir bina inşa edilebileceği, toplam kapalı ve açık alanların kaç metre kare olması gerektiği konusunda da yine imar durumuna başvurulmalıdır. Yani herhangi bir yapılanma için imar durumu şarttır.Aksi halde riskler oluşabilecek ayrıca cezai işlemlere de tabi kılınabilecektir. Böylesi bir durum ile karşılaşmamak adına imar durumu sorgulaması yapılması gereklidir. İmar Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır? İmar durumunun sorgulanabilmesi için belediyelere başvurulması gereklidir. İmara dair her şey arsanın bağlı bulunduğu belediyede mevcuttur. Ancak bunun için belediyeye bizzat gidilmesine gerek yoktur. Pek çok belediye internet sitesi üzerinden sorgulama yapılabilmesine olanak veriyor.Örneğin Yenimahalle bölgesinde arsası olan kişilerin e imar Yenimahalle sorgulamasını yapabilmesi için belediyenin sitesine girmesi yeterlidir. Sitenin ana sayfasında yer alan e-imar ikonu tıklanmasının ardından açılan haritada gerekli bilgilerin doldurulması ile sorgulama gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra e devlet aracılığıyla da imar durumu öğrenilebilir. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@