İmarda yeni dönem! Vatandaş her şeyden haberdar edilecek!

Türkiye’de devlet tarafından alınan imar kararları çoğu zaman vatandaşa uygulama esnasında veriliyor. Yeni dönemde ise imarda şeffaflık dönemine girildi.

Emlak Haberleri 22.08.2019 - 19:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Türkiye’de devlet tarafından alınan imar kararları çoğu zaman vatandaşa uygulama esnasında veriliyor. Yeni dönemde ise imarda şeffaflık dönemine girildi.

Devlet tarafından imarda yeni adımlar atılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılın başında açıkladığı manifestonun önemli bir bölümünü oluşturan "imar ve kentsel dönüşüm" de yeni adımlar atılmaya devam ediliyor.VATANDAŞLA BÜTÜN BİLGİLER PAYLAŞILACAKVatandaşa ait olan arsalar hakkında yapılacak olan bütün değişikliklerinden artık vatandaşlar haberdar edilecek. Kaynak tahsisi, imar değişikliği başta olmak üzere imar üzerine yapılacak değişiklikler yeni dönemde şeffaflaşacak. Yapılacak olan imar değişiklikleri muhtarlık binalarında ilan edilerek vatandaş bilgilendirilecek.BÜTÜN SÜREÇ YAYIMLANACAKYeni dönemde bundan sonra yerel yönetimlerde imar değişikliği, kaynak tahsisi gibi karar alma süreçleri internet üzerinden yayımlanacak. Daha önceden belediyenin imar dairesinde askıya çıkan değişiklikler muhtarlık ilan tabelalarında artık halkla paylaşılacak.İHTİSAS MAHKEMESİ KURULACAK!Ayrıca yapılacak olan bilgilendirmelerin yanı sıra enerjide olduğu gibi imar alanında da ihtisas mahkemesi kurulacak. İmar uygulamalarında alt düzeydeki imar planlarının bütünlüğü korunacak.EMSAL ARTIŞINA DAYALI YAKLAŞIMDAN KURTULACAK!Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yayınladığı manifestoda kentsel dönüşümün gayrimenkul odaklı, emsal artışına dayalı yaklaşımdan kurtulması sağlanacak. İmar planları ve kentsel tasarımlar, kentin dokusuna uygun olacak.VATANDAŞLAR SÜREÇTEN HABERDAR EDİLECEKTürkiye’de son zamanlarda hız verilen kentsel dönüşümle birlikte vatandaşların bilgilendirmesi çok büyük bir önem taşıyor. Vatandaşlar genellikle çalışmaların son kısmında bilgilendiriliyor. İtiraz süreçlerinin dolmasından dolayı da mağdur oluyordu. Yeni dönemle birlikte vatandaşlar sürecin başlamasıyla bilgilendirilecek ve bütün yasal haklarını sıkıntısız bir şekilde kullanılacak.YENİ DÖNEM BAŞLAMIŞ OLACAK!Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için de yapılacak olan bu bilgilendirmeler şehir hayatı için çok bir öneme sahip olarak görülüyor. Vatandaşların bilgilendirilmesi noktasında aksamama olmaması için internet sitelerinden yapılacak duyurular vatandaşlar hemen aktarılacak ve böylelikle yeni döneme girilmiş olacak.İmar konusunda atılan bu adımların vatandaşlar tarafından da olumlu karşılanması bekleniyor. Bu konuda da muhtarlara büyük bir görev düşüyor.  Onlar vasıtasıyla vatandaşların mağduriyetleri ortadan kaldırılmış olacak.İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@