İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapma Şartları Nelerdir?

Bir arsası olan ve bu arsa ev yapmak isteyenler zaman zaman imar sorunları ile karşılaşabilmekteler. Peki imarsız bir arsaya prefabrik ev yapılabilir? 

Emlak Haberleri 18.10.2021 - 09:32 18.10.2021 - 09:32 Engin Uzunoğlu

Arsa sahipleri müstakil bir ev sahibi olabilmek için sahip oldukları arsa üzerinde hangi tür evler yapabileceklerini merak ediyorlar. Bu evlerin türü, niteliği ve diğer özellikleri tamamen imar durumuna göre değişiyor. Genellikle de imarsız arazilere ev yapma imkanı olup olmadığını merak edenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu arsalar üzerine prefabrik ev yapmak akla ilk gelen şey oluyor. Peki gerçekten imarsız bir arsa üzerine prefabrik ev yapılabilir mi?

İMARSIZ ARSAYA PREFABRİK EV YAPILIR MI?

Son yıllarda kendisine özel bir sanayi gelişmesinin yaşanmasıyla prefabrik evler yaygın bir şekilde hayatımıza girdi. Çok kolay bir şekilde kurulabilen prefabrik evler hem maliyetleri hem de konforları açısından cazip olabiliyor. Bunun için de imarsız arsalar üzerine prefabrik ev yapma durumunu sorgulayanlar oldukça arttı. 

İmar Kanunu'na göre belirli şartların karşılanması durumunda prefabrik evler imarsız arsalara da yapılabiliyor. Ancak bu şartlar eksizsiz bir şekilde karşılanmalıdır. Aksi bir durumda kanuna muhalefet edilmiş olur ve prefabrik ev ilgili kurumlarca yıkılarak sahibine ciddi para cezaları verilebilir. 

İMARSIZ ARSAYA PREFABRİK EV YAPMA ŞARTLARI NELERDİR?

İmarsız arsalara prefabrik ev yapılacaksa şu şartların karşılanıyor olması gerekir:

-Prefabrik ev inşa edi,lecek arsanın kesinlikle yola cephesi olmalıdır 
-Yola cephesi olmayan arsalarda çeşitli şekillerde yola cephe tesis edilebilir. Bu yapılamazsa arsanın yapılı bir arsa haline dönüşmesine izin verilmemektedir. 
-Prefabrik ev yapılmadan önce tüm alt yapı kontrolleri sağlanmalıdır 
-Cepheli imarsız yapı izni en falza yüzde 5 olabilmektedir 
-Arsanın bulunduğu belediye ile görüşülmelidir 

İmarsız bir arsaya ev yaspmak genellikle oldukça sıkıntılı bir süreç anlamına gelmektedir. Bu arsalara belediye ile görüşme yapmadan prefabrik ev yapmaya kalkanlar ciddi zararlarla karşılaşabilmektedirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@