IMF Başkanı Uyardı: Ekonomide Kemerleri Sıkı Bağlayın, Türbülans Çok Sert Olacak!

FED başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin Merkez Bankaları tarafında yapılan faiz artırımı kararları ekonomide alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Merkez Bankaları faiz artırımı yaparsa ne olur?

Finans 13.01.2022 - 12:15 13.01.2022 - 12:33 Gülcan Özer

Tüm dünya pandemi ile mücadalede ekonomik önlemleri peş peşe devreye almaya devam ederken özellikle de küresel enflasyon büyük bir baskı oluşturuyor. Amerika'da dün açıklanan Aralık ayı enflasyonu rakamları ile son 39 senenin rekoru kırılırken gözler FED Ocak 2022 faiz kararına çevrilmişti. 

Konu hakkında bir açıklamada Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristina Georgieva tarafından yapıldı. Georgieva yapmış olduğu açıklamasında merkez bankaları tarafından büyük bir hızla yapılmaya başlanan faiz artırımlarının hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin ekonomileri için türbülans etkisi yaratabileceğini söyledi. 

2022 YILINDA DÜNYA EKONOMİSİ TÜRBÜLANSA HAZIR OLMALI! 

 Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristina Georgieva, yapmış olduğu açıklamasında “Gelişmiş ekonomilerde faiz artırımları, borçlanma maliyetlerini artıracak ve yatırımların gelişmekte olan ekonomilerden uzaklaştıracak. Pandemiden kaynaklanan iki yıllık ekonomik çalkantıdan duyulan hoşnutsuzluk, bazı ülkelerde daha büyük huzursuzluklara yol açabilir. Daha fazla türbülans olabileceğine hazırlıklı olmalıyız" uyarısında bulundu. 

Tüm dünyada yüksek enflasyon sorunu yaşandığını belirten Georgieva bu sorunun çözümü için merkez bankaların faiz artırımlarına başladıklarını, atılan bu adımların borçlanma maliyetlerini arttırmasının yanı sıra gelişmekte olan ülkelere yapılan yatırımların da önünü keseceğini belirterek türbülans uyarısı yaptı. Piyasalar özellikle de Ocak ayında FED tarafından açıklanacak olan faiz kararını beklerken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınacak olan faiz kararı da Türk Lirası için büyük bir öneme sahip bulunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@