IMF'den 6.4 Milyar Dolar Geldi! Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Ne Olur, Düşer Mi?

IMF'den 6.5 milyon dolar ne zaman gelecek sorusunun yanıtı belli oldu, para geldi. Peki, IMF'den para gelirse dolar ne olur, altın fiyatları nasıl etkilenir, düşecek mi?

IMF'den 6.4 Milyar Dolar Geldi! Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Ne Olur, Düşer Mi?

190 ülkeye özel çekme hakkı ile 650 milyar dolar tahsis eden IMF finans kulislerinin sallanmasına neden olmuştu. Söz konusu tahsisten aslan payı olarak tanımlanan en büyük rakamı Amerika almaya hak kazanırken Türkiye'nin alacağı pay ise 6.4 milyon dolar olarak açıklandı.

IMF'DEN 6.5 MİLYAR DOLAR GELDİ!

Merkez Bankası rezervlerinin ekside olduğu yönündeki söylentilerin tepe noktasına ulaştığı dönemde IMF tarafından yapıan özel çekme hakkı tahsisi Türkiye için de piyasalarda olumlu karşılandı. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva tarafından yapılan açıklama küresel finans sektöründe büyük bir çalkantıya neden olmuş ve delta varyantı nedeniyle belirsizlik yaşayan piyasalara umut aşılamıştı.

ımf-dolar-kuru-açıklaması

IMF'nin kuruluşundan bu yana en yüksek finansman olarak rekor hanesine yazılan özel çekme hakkı tahsisi aynı zamanda 2009 senesinde yaşanan küresel mali krizden sonra yapılan ilk olarak tarihe kayıt edildi. 190 ülkeye IMF tarafından özel çekme hakkı tahsisi SDR yapılırken Türkiye'de bu ülkeler arasında yer aldı. IMF tarafından açıklanan rakama göre 6.4 milyon dolarlık SDR hakkı tanındı. Para Türkiye'ye 23 Ağustos günü geldi.

DOLAR VE ALTIN FİYATLARI NASIL ETKİLENİR?

6,5 milyar doların gelişi ile beraber gözler dolar kuru ve altın fiyatlarına çevrildi. Dolar kuru bugün 8,38 TL seviyesine kadar çekilirken uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1800 dolar seviyesinin altına çekilirek 1792 dolar seviyesinden işlem görmeye başladı. Dolar kuru için yaşanacak olan siyasi gelişmeler ve açıklanacak ekonomik verilerin takip edileceği belirtilirken özellikle de Merkez Bankası faiz kararı kurda belirleyeci olacak.