İMF'den El Salvador'a Bitcoin Uyarısı! Büyüme Hızı Kesilecek, Riskler Artacak!

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından El Salvador'a Bitcoin uyarısı yapıldı. Bitcoin'i resmi para birimi olarak kullanan El Salvador'un büyük risk aldığına işaret edildi.

Finans 26.01.2022 - 02:46 26.01.2022 - 02:46 Engin Uzunoğlu

Kripto para birimleri varlıklarını kabul ettirmeye çalışsalar da dünyada gerekli itibarı henüz göremiyorlar. Çok büyük işlem hacimlerine ulaşmalarına rağmen merkez bankalarının kripto paralara mesafeli oluşu zaman zaman bu varlıkların ciddi değer kayıpları ile karşılaşmalarına neden oluyor. Ancak bu kapsama bir ülke girmiyor. El Salvador 2021 yılının Eylül ayında büyük bir srs getirerek Bitcoin'i resmi para birimi olarak ilan etmişti. Ancak Bitcoin'de meydana gelen çöküşün ardından Uluslararası Para Fonu (İMF) El Salvador'a Bitcoin uyarısı yaptı.

IMF'DEN EL SALVADOR'A BİTCOİN UYARISI

El Salvador'a yapılan uyarıda İMF bazı hususlara özellikle dikkat çekti. Bir ülkenin Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul etmesinin sakıncalarına dikkat çekildi. IMF tarafından yapılan uyarıda finansal bütünlük, finansal istikrar ve tüketicilerin korunması gibi konulara yer verildi. Tüm bu alanlarda El Salvador'un büyük risk aldığını açıklayan İMF, ülke ekonomisine dair de tespitlerde bulundu.

BİTCOİN RİSKLERİ NEDENİYLE EL SALVADOR'UN BÜYÜME HIZI KESİLECEK

İMF tarafından yapılan açıklamada El Salvador'un bir önceki yıl yaklaşık yüzde 10 büyüdüğü ama bu büyümenin önünün kesildiği bildirildi. İMF'ye göre El Salvador ekonomsi 2022 yılında yüzde 3,2 oranında büyüme kaydedecek ve büyüme hızının kesintiye uğramasında Bitcoin'in resmi para birimi olmasının etkisi büyük olacak.

EL SALVADOR'DAN BİTCOİN İÇİN YENİ HEDEFLER

El Salvador dünyada Bitcoin'in merkezi olmak gibi büyük bir hedefi gerçekleştirmek için adımlar atmaya devam ediyor. El Salvador'un hedefleri arasında volkan enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapmak, Bitcoin şehri kurmak ve Bitcoin tahvili çıkarmak gibi ses getirecek uygulamalar olduğu biliniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@