IMF'den Türkiye Gibi Gelişmekte Olan Ülkelere Kritik FED Ve Faiz Artırımı Uyarısı!

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından faiz artırımlarına başlanacak olması tüm dünyayı tedirgin ediyor. IMF, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere kritik bir FED uyarısı yaptı.

Finans 10.01.2022 - 21:55 10.01.2022 - 21:55 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi son dönemlerde oldukça kırılgan bir yapıda ilerlemesini sürdürürken tüm dünyayı etkisi altına gelişmeler büyük bir risk oluşturmaya başladı. Dünyada yüksek enflasyon sorununu en üst seviyuede yaşayan Türkiye şimdi de FED faiz artırımı riski ile karşı karşıya kalmaya hazırlanıyor. FED'in faiz artırımı yapması durumunda Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere ait para birimlerinde yüksek miktarlı değer kayıpları yaşanması bekleniyor. FED riskini değerlendiren IMF ise gelişmekte olan ülkelere çok kritik bir uyarıd abulundu.

IMF'DEN GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE KRİTİK FED UYARISI

IMF, FED'in faiz artırımlarına hazırlandığını belirterek gelişmekte olan ülkelerin bu duruma kendilerini hazırlamaları gerektiğini açıkladı. FED faiz artırımı ile gelişmekte olan ülkelerde yüksek miktarlı sermaye çıkışlarının yaşanabileceği ve akabinde bu ülkelerin para birimlerinde büyük değer kayıplarının oluşabileceği belirtildi.

IMF FAİZ ARTIRIMI YAPILARAK FED'İN FAİZ HAMLESİNE HAZIRLANILMASI GEREKTİĞİNİ AÇIKLADI!

IMF'nin değerlendirme raporunda, "2021 yılının büyük bir bölümünde istikrarsız bir ekonomik toparlanma ile ABD enflasyonunda geçici bir yüksleiş fiyatlandı ama bugün durum tamamen değişti. FED'in faiz artırımlarına başlayacak olması gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki belirsizlikleri arttırdı. Bu ülkeler hem yüksek enflasyonla hem de artan kamu borçlarıyla karşı karşıya kalacaklar. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin toparlanma hızı ABD ekonomisinin toparlanma hızınıun epey gerisinde kaldı.

FED'in faiz artırımlarına başlayacağı artık kesinleşti. Bu faiz artırımları başlamadan gelişmekte olan ülkeler hazırlıklarını tamamlamalılar. Gelişmekte olan ülkeler faiz artırımı yaparak FED'e karşı kendilerini korumaya alabilirler. FED faiz artırımına ayak uyduramadan, hazırlıksız bir şekilde yakalanan gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kriz geri döndürtülemez şekilde derinleşecektir." denildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@