İMKON Başkanı Tellioğlu "Seçimden Sonra Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1 Seviyesine Sabitlenecektir"

Seçimden sonra konut fiyatları ne olur ve seçimden sonra kredi faizleri düşecek mi soruları ev almak isteyen kişilerin en çok yanıt aradığı sorular olarak öne çıkıyor.

EMLAK HABERLERİ 19.03.2019 - 12:05 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Seçimden sonra konut fiyatları ne olur ve seçimden sonra kredi faizleri düşecek mi soruları ev almak isteyen kişilerin en çok yanıt aradığı sorular olarak öne çıkıyor.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. 



Emlak Bankası Sektör Açısından Çok Önemli 



Bakan Murat Kurum tarafından 21 Mart tarihinde hizmet vermeye başlayacağı duyurulan Emla Bankası kararını da değerlendiren Tellioğlu "Emlak Katılım Bankası'nın tekrar hayata geçirilmesi son derece olumlu bir gelişme. Kentsel Dönüşüm gibi büyük projelerin ve inşaat sektörünün değişik finansal çözümler ile desteklenmesi gerekiyordu. Bu nedenle atılan bu adım önemli bir gelişme. 



Konut satışlarında daralma ve konut fiyatlarında artış hızının da düşüşünü değerlendiren İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu "Açıklanan rakamlar geriden gelen rakamlar. Sektörün en ölü olduğu kış dönemini kapsayan bu rakamlar bu nedenle zaten verilerin düşük gelmesi normal.



Kışın en durağan olduğu dönemin rakamları olduğu için düşüşü normal karşılıyoruz" diyerek açıklanan rakamları değerlendirdi. 



Seçimden Sonra Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1 Seviyesine Oturacaktır! 



Sektörün en önemli çatı kuruluşları arasında yer alan İMKON'un başkanlık koltuğunda oturan Tahir Tellioğlu konut kredisi faiz oranları hakkında da açıklama yaparak "Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1,28 oranına gelmesi sektörü bir nebzede olsa hareketlendirdi. Seçimlerden sonra konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 seviyesine oturacağını düşünüyorum. 



Seçimden sonra seçim psikolojisinin de sona ermesi ile beraber düşen faiz oranları ile beraber vatandaş yeniden konut alımına yönelecektir. Beklemede olan kişiler alıma yönelecektir. 



Konut Fiyatlarına Zam Gelecek Mi?



Konut fiyatlarına da değerlendiren Tahir Tellioğlu "Yüzde 40 oranında son 1 yılda inşaat maliyetlerine zam geldi. Ancak müteahhitlerimiz konut fiyatlarına zam yapmadıkları gibi birde konut satış rakamlarını arttırmak amacı ile konut fiyatlarına yüzde 30'lara varan indirimler yapıldı. Nisan Mayıs aylarından sonra böyle bir indirim olmayacağı kesin. 



Hatta böyle bir indirim söz konusu olmayacağı gibi konut fiyatlarına gelen maliyetlerin yansıtılması ile zam yapılması da gündeme gelecektir. Konut satışlarında Nisan ayı itibari ile bir artış bekliyoruz, en azından öyle umut ediyoruz" açıklamasında bulundu. 



Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@