İMKON Cumhurbaşkanına Seslendi! Sözleşmelere Enflasyon Güncellemesi Yapılmazsa 40 Bin Müteahhit Batacak!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel başkanı Tahir Tellioğlu bir açıklama yaparak kamu müteahhitlerinin sözleşmelerinin güncellenmemesi durumunda 40 bin müteahhidin batacağını söyledi.

İMKON Cumhurbaşkanına Seslendi! Sözleşmelere Enflasyon Güncellemesi Yapılmazsa 40 Bin Müteahhit Batacak!

İnşaat sektörü artan maliyetlerden dolayı oldukça zor günler geçirmeye devam ediyor. Daha önceden yapılan sözleşmelerde kamudan iş alan kamu müteahhitleri meydana gelen yüksek enflasyon ile iflasın eşiğine kadar geldiler. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu bir açıklama yaparak fiyatlama riskinden dolayı 40 bin kamu müteahhitinin batmak üzere olduğunu söyledi.

İNŞAAT MALİYETLERİNİN ÇOK AŞAĞIYA DÜŞMESİNİ BEKLEMİYORUZ

İnşaat sektörünün içerisinde düştüğü zor piyasa ortamına dair değerlendirme yapan İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Artık gerek hükümetin mevcut faiz politikasından dolayı gerekse de diğer nedenlerden ötürü maliyetlerin çok aşağıya düşmesini öngörmüyoruz. Piyasa şartlarına göre bir düzenleme yapılırsa fiyatlar biraz aşağıya çekilebilir. Tonunu 150 TL'den aldığımız çimento 500 TL'ye çıkmışken bir düzenlemeyle maliyetler maliyetler düşürülmek istenirse be çok kısıtlı bir eki yapacaktır." dedi.

SÖZLEŞMELERİN CEZAİ ŞARTLARI UYGULANMASIN

İnşaat maliyetlerinin artık sektörün önünü tıkadığını söyleyen İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Sektörel olarak baktığımızda önümüzde 2-3 kat artmış bir inşaat maliyetleri var. Hatta bu fiyat artışlarından kaynaklı olarak mal tedariğinde zorlanmaya başladık. Böyle bir piyasa ortamında daha önceden yapılan sözleşmelerin cezai şartlarını devam ettirmek doğru değil. Hatta bundan dolayı cezai yaptırımları uygulamanın kimseye bir faydası yok. Adil düzenlemeler yapılmadıkça inşaat sektörü mevcut piyasa ortamından dolayı çok ciddi zararlar görecektir." ifadelerini kullandı.

FAİZ İNDİRİMLERİ KAĞIT ÜZERİNDE KALDI!

Düşük faizin piyasaya yansımadığını söyeyen İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Mevcut faiz politikasının inşaat sektörüne yansıması hiç de pozitif olmadı. Bu kağıt üzerinde bir uygulama olarak kalmaya devam ediyor. Vatandaşın devlete borcu olduğunda bu faiz oranından uygulama yapılıyor mu? Aksine 2-3 kat daha fazla faiz uygulanıyor. Faiz indirimleri bankaların ticari kredilerine yansımadı. Belki ilerleyen dönemlerde bu olabilir ama şu anda herhangi bir etki yapmadı. Dövizdeki dalgalanmalardan dolayı meydana gelen fiyat artışları faiz indiriminin sonuçlarının bize katkı sağlamasını da engellemiş olabilir." şeklinde konuştu.

SÖZLEŞMELER ENFLASYONA GÖRE GÜNCELLENMEZSE 40 BİN MÜTEAHHİT BATACAK!

Kamu müteahhitleri konusunda da bir çağrı yapan İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Kamu müteahhitlerinin sözleşmeleri gerçek enflasyon rakamlarıyla güncellenmelidir. Bu yapılmadığı takdirde bir süre sonra 40 bin civarında müteahhitin battığını görebiliriz. Biz inşaat sektörü olarak Sayın Cumhurbaşkanında orta ve büyük rakamlı projeleri durdurmalarını ve sözleşmeleri güncel enflasyona göre yeniden hesaplayıp fiyat farkı güncellemesi yapmalarını istirham ediyoruz." dedi.

SONRAKİ HABER