İMKON'dan Son Dakika Grev Açıklamasıı: Müteahhitlerin Çimento Zammını Boykot Grevi Başlıyor!

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu yapmış olduğu açıklama ile çimento fiyatlarına yapılan fahiş zamlar nedeni ile aldıkları grev kararının uygulamaya alacaklarını duyurdu.

Emlak Haberleri 08.09.2021 - 14:10 08.09.2021 - 14:12 Gülcan Özer

İnşaat sektöründe yaşanan çimento krizi aşılamadı. Çimento fiyatlarına yapılan fahiş zamlar sonrasında müteahhitler boykot kararı alarak greve gideceklerini duyurmuş ve bir haftalık bekleme kararı almıştı. Verilen sürenin sonuna gelinirken çimento fiyatlarına indirim yapılmaması üzerine boykot kararı için yeni duyuru geldi. 

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklama ile inşaat sektörünün çatı kuruluşu olan İMKON ve İMKON'a bağlı olan alt federasyonlar olarak alınan grev kararının uygulanacağını duyurdu. Böylelikle inşaat sektöründe bir ilk yaşanacak ve tüm şantiyelerde çalışmalara 15 günlük ara verilecek. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ GREVE GİDİYOR! ŞANTİYELERDE 15 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ BAŞLIYOR! 

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu çimento sektörünün haksız ve fahiş fiyat artışlarına artık sessiz kalmayacaklarını belirterek "inşaatımıza başlamıyoruz" sloganı ile greve gideceklerini duyurdu. 

Tellioğlu sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımında "Türkiye İnşaat sektörünün çatı kuruluşu İMKON olarak Alt federasyonlarımız ve birliklerimizle birlikte aldığımız #çimentoZammını boykot“ kararımızı tüm Türkiye’de  09-24 Eylül tarihleri arasında iş durdurarak uygulayacağız. Tüm meslektaşlarımıza ve paydaşlarımıza duyurulur" diyerek boykot kararını uygulamaya alacaklarını duyurdu. 

imkon-grevi

Alınan karar kapsamında müteahhitler yarın yani 9 Eylül 2021 Perşembe günü itibari ile şantiyelerde inşaatlara başlamayacaklar. İş bırakma eylemi 15 gün boyunca devam edecek ve 24 Eylül 2021 tarihinde sona erecek. 

MÜTEAHHİTLER NEDEN GREVE GİDİYOR, ÇİMENTO FİYATLARI DÜŞER Mİ, İNDİRİM GELECEK Mİ?

TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi sürekli olarak yükselmeye devam ederken müteahhitler bu kalemler arasında en çok çimento fiyatlarına yapılan zamları eleştirmişti. Demir fiyatları ve gazbeton fiyatları da büyük bir hızla yükselirken bu sektör temsilcileri ile yapılan görüşmelerde zamların gerekçeleri ortaya konulurken bir miktar indirim yapılması ile tansiyon düşerken çimento fiyatlarında beklenen indirimlerin yapılmaması nedeni ile gerilim her geçen artmış ve yerini büyük bir krize bırakmıştı. 

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu konu hakkında daha öne yaptığı açıklamasında çimento fiyatlarına yapılan zamların maliyet artışı ile izah edilemez boyutta olduğunu iddia ederek kartelleşme yaşandığını savunmuş, 450 lira civarında olan çimento fiyatlarının 280 - 300 lira aralığına çekilmesi gerektiğini savunmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@