IMO'dan Korkutan Açıklama: İstanbul'da 10 Milyon Depreme Dayanıksız Konut Var

İnşaat Mühendisleri Odası IMO İstanbul Şubesi korkutucu bir açıklama da bulundu. Büyük İstanbul Depremi 20. Yıl dönümü nedeni ile açıklama yayımlayan oda İstanbul’da 10 milyona yakın depreme dayanıksız konut olduğunu söyledi! .

EMLAK HABERLERİ 06.08.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

İnşaat Mühendisleri Odası IMO İstanbul Şubesi korkutucu bir açıklama da bulundu. Büyük İstanbul Depremi 20. Yıl dönümü nedeni ile açıklama yayımlayan oda İstanbul’da 10 milyona yakın depreme dayanıksız konut olduğunu söyledi! 

İMO tarafından yayımlanan açıklamada "10 milyona yakın İstanbullu deprem güvenliği olmayan konutlarda yaşamaktadır. Olası İstanbul depremine ilişkin üretilen senaryoların en iyimserinde bile, depremin on binlerce yapıyı etkileyeceği, yüz binlerce insanın hayati tehlike altında olacağı tahmin edilmektedir. Buna rağmen afet toplanma alanları ve ulaşım güzergahları ile düzenlemeler halen yetersiz durumdadır” denilerek son derece önemli uyarılarda bulunuldu. İmar Barışı Depreme Davetiye Çıkarmaktır!İmar barışının depreme davetiye çıkarmaktan başka bir işe yaramayacağı belirtilen açıklama metninde "20 milyona yakın yapı stokunun büyük bölümü kaçak ve ruhsatsızdır, mühendislik hizmeti almadan üretilmiştir.Kamuoyunun beklentisi riskli yapıların yıkılma ya da güçlendirme çalışmalarının bir an önce tamamlanması, bir başka ifade ile yapı stokunun iyileştirilmesi doğrultusundayken, riskli yapıların mevcudiyetini devam ettirecek şekilde İmar Barışı ilan etmek deprem tehlikesine açık davetiye çıkartmak dışında bir sonuç doğurmayacaktır.İstanbul Proje Koordinasyon Birimi'nin (İPKB) web sitesinde yer alan bilgiye göre İstanbul'da 1135 okul binası, 115 sağlık binası, 38 yurt binası depreme karşı güvenli hale getirilmiştir. Deprem güvenliği sağlanan diğer kamu binalarının sayısının ise 77 olduğu belirtilmiştir.Ama İstanbul'da toplam 6 bin 127 okul binası bulunuyor. Bunun 3 bin 63'ü resmi, 3 bin 64'ü özel. İstanbul'da 52'si resmi 190 hastane mevcut. Ayrıca 39 da sağlık ocağı var. Resmi ya da özel yurt sayısı 300 civarındadır. İster istemez dikkati çeken nokta, İPKB'nin güçlendirdiği ya da yeniden yaptığı bina sayısı ile toplam bina sayısı arasındaki farkın hala kapanmayacak kadar açık olduğudur. İPKB organizasyonu dışında bazı kamu kurumlarının veya özel sektörün benzer çalışmaları hesaba katılsa bile ne yazık ki durum değişmemektedir. Olası bir İstanbul depreminde çocuklarımızın can güvenliği tehlike altındadır” denildi.  Emlak365.com

 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@