İMSAD İnşaat Malzemeleri Endeksi Kasım 2018 Raporu Açıklandı!

Kasım 2018 dönemine ait Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre inşaat malzemeleri endeksi düştü.

İMSAD İnşaat Malzemeleri Endeksi Kasım 2018 Raporu Açıklandı!

Kasım 2018 dönemine ait Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre inşaat malzemeleri endeksi düştü.

İnşaat sektörü için en önemli veriler arasında yer alan Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Kasım 2018 raporu açıklandı.Açıklanan rapora göre Kasım 2018 döneminde Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi bir önceki aya oranla 1.82 puan düşüş göstererek geriledi.İnşaat Malzemeleri Sanayisinde Küçülme Yaşanma Endişesi YükseldiTürkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından açıklanan Kasım 2018 verilerinin değerlendirilmesinde "İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Kasım ayında gerilemeye devam etti.Bir önceki aya göre 1,82 puan düşen Endeks, 83,81 puan seviyesine indi. İnşaat sektöründe yaşanan talep ve finansman sorunları, inşaat malzemeleri sanayisini giderek daha çok etkilemeye başladı. Buna bağlı olarak, güven ve beklentilerde zayıflamanın sürdüğü inşaat malzemeleri sanayisinin, tedarik ve satış zincirinde de sıkıntılar yaşanmaya başlandı" ifadeleri ile yaşanan sorunlara da değinildi.İç Pazardaki Daralma Güven Endeksini Olumsuz Yönde EtkiliyorAçıklanan raporda "Kasım ayında da devam eden Güven Endeksi’ndeki gerilemede, inşaat sektöründe yaşanan daralmalar etkili oldu. İnşaat malzemeleri sanayisinin kendi tedarik ve satış zinciri içindeki güven de azalmaya başladı. Kasım ayında faaliyetlerdeki gerilemenin hızlanarak sürmesi de güveni olumsuz etkiledi ve güven seviyesi bir önceki aya göre 1,5 puan düştü.Kasım ayında güven seviyesi, 15,3 puan fark ile geçen yılın Kasım ayı güven seviyesinin çok altında kaldı. Türkiye ekonomisi, inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisine ilişkin güven kaybı yavaşlayarak da olsa Kasım ayında sürdü. Yurtiçi pazarlarda Kasım ayında da güven kaybı gerçekleşti. İhracat pazarlarında ise güven Kasım ayında durağanlaştı.Güven Endeksi’nin hassasiyeti giderek iç pazardaki gelişmelere yöneldi. Bu nedenle güven seviyelerinde iyileşme için iç pazarda iyileştirici ve güven artırıcı adımlara ihtiyaç duyulduğu görülüyor" ifadelerine yer verildi.Emlak365.com