İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Açıklandı "İnşaat Sektörü Kan Kaybediyor"

İMSAD Nisan 2019 İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre endeks Nisan ayında geriledi ve 1,11 puan düştü.

Emlak Haberleri 18.05.2019 - 08:29 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İMSAD Nisan 2019 İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre endeks Nisan ayında geriledi ve 1,11 puan düştü.

Düşen konut kredisi faiz oranları ve çeşitli teşvikler ile Mart ayında hareketlenme yaşayan inşaat ve konut sektörü ne yazık ki Nisan ayında ibrenin yeniden terse dönmesi ile düşüş yaşadı. Konu hakkında özel bir rapor yayımlayan İMSAD Mart ayında yaşanan olumlu havanın kısa sürdüğünü söyleyerek sektörel olarak kan kaybının devam ettiğini söyledi. İnşaat Sektörü Faaliyet Endeksi Düştü İnşaat sektörü için son derece önemli olan veriler arasında yer alan faaliyet endeksi verisine dikkat çeken İMSAD “Mevsimselliğin olumlu katkısına rağmen faaliyetlerin hemen hemen tümü sınırlı ölçüde düştü. Faaliyet Endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre 0.7 puan düştü.Yurtiçi satışlar Nisan ayında yeniden düşerken, ihracatta sınırlı artış yaşandı. İhracat artış gösteren tek faaliyet olurken, üretimde de sınırlı bir gerileme gerçekleşti. Cirolar ise Mart ayındaki artışın ardından Nisan ayında yeniden düştü. Yurtdışı satış fiyatlarında sınırlı bir gerileme yaşandı ve tahsilat hızı düşmeye devam etti" diyerek yaşanan düşüşü gözler önüne serdi. İç Siparişler Uzun Tatil Nedeni İle Geriledi Türkiye inşaat sektöründeki iç siparişlerin azaldığı belirtilirken bu düşüşte uzun tatil süresinin de etkili olduğu belirtilerek “Beklenti Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre 1.3 puan, geçen yılın Nisan ayına göre 24.2 puan düştü.İnşaat malzemeleri sanayisinde önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerde düşüş yaşanırken, ihracat siparişleri Nisan ayında artış gösteren tek alan oldu. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi de gerileme gösterdi. Alınan iç siparişlerdeki gerilemede Ramazan ve uzun bayram tatilinin beklentileri düşürmesi etkili oldu” denildi. İnşaat Sektörü En Erken 3. Çeyrekte ToplanırİMSAD tarafından açıklanan raporda sektörün içerisinde bulunduğu durum değerlendirilirken en erken toplanma sinyallerinin ise yılın 3. çeyreği ile beraber gelebileceği tahmininde bulunuldu. Raporda “Nisan ayında geleneksel olarak faaliyetlerin çok yüksek gerçekleşmesi beklentisine karşın gerileme yaşanması güven kaybına neden oldu. Nisan ayında faaliyetlerdeki gerilemenin yanı sıra oluşan belirsizlikler de güveni olumsuz etkiledi.Güven seviyesi bir önceki aya göre 1.0 puan, 2018 yılının Nisan ayına göre 20.2 puan düştü. Güven Endeksi´nin ekonomi ve siyasetteki gelişmelere hassasiyeti yeniden artış gösterdi. Ekonomide finansal göstergelerde dalgalanma ve siyasette yeniden seçim kararı da güveni olumsuz etkiledi" denilerek düşüş nedenlerine de değinildi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@