İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım "Seçimden Sonra Konut Satışları Artacak!"

İNDER Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım 31 Mart tarihinden sonra seçim belirsizliğinin sona ermesi ile inşaat sektöründe hızla yükselişin başlayacağını açıkladı.

Emlak Haberleri 19.03.2019 - 21:01 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

İNDER Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım 31 Mart tarihinden sonra seçim belirsizliğinin sona ermesi ile inşaat sektöründe hızla yükselişin başlayacağını açıkladı.

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve İNDER Başkanı olarak görev yapan Nazmi Durbakayım açıklanan konut satış rakamlarını değerlendirdi. Yıllık Bazda Düşüş Var Ama Satışlar Artıyor! TÜİK tarafından dün açıklanan konut satış rakamlarını değerlendiren Durbakayım seçimden sonra belirsizliğin ortadan kalkması ile piyasalardaki çıkışın hızlanacağını ve konut satış rakamlarının tekrar yükselişe geçeceğini söyledi. Durbakayım yıllık bazda düşüş olmasına rağmen aylık bazda yükseliş yaşandığını söyledi. Yani konut satışları Şubat 2019 döneminde geçen senenin aynı  dönemine oranla düşerken Ocak 2019 dönemine göre ise yükseldi. Bu da düşen faiz oranlarının konut satışlarına olumlu bir şekilde yansımaya başladığını işaret etti. Mevduat Faizinde Bekleyen Paralar Gayrimenkule Yönelecek! Kredi faizlerinin düşmesi ile beraber hem konut kredisi kullanarak ev alan kişi sayısı artacak hem de mevduat faizinin cazibesini yitirmesi ile bankadan parasını çeken kişiler yeniden gayrimenkul yatırımına yönelecek. Yani faizlerin düşmesi çift etki ile konut satışlarının hızla artmasını sağlayacak. Konu hakkında yorum yapan Durbakayım "Diğer taraftan geçtiğimiz yılın ortasında başlayan ve artarak devam eden yabancı satışların da ivme kaybetmeden devam etmesi, sektörün beklediği hareketi daha da destekleyecektir. Konut satışları mart ayında daha da artacak. Konut satışları, seçim sonrasında belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte yılın en iyi seviyesine ulaşacak. Konut satışlarında 2019’un ikinci çeyreği daha iyi olacak" diyerek beklentilerini paylaştı. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@