İndirim Beklenen Sıfır Araç Fiyatlarını Elektrik Çarpacak! Önce Sıfır, Sonra 2.El Araba Fiyatlarına Kallavi Zam Yolda

Doğalgaz kesintisi nedeni ile zorunlu elektrik kesintileri başlarken süreçte sıfır araç üretimi de ne yazık ki kesintilerden olumsuz etkilenecek. Araba fiyatları nasıl etkilenir, zam gelir mi?

Finans 24.01.2022 - 10:13 24.01.2022 - 10:29 Gülcan Özer

İran'ın doğalgaz vanasını kapaması ve doğalgaz akışını sınırlandırması ile başlayan süreçte elektrik kesintisi yapılacağı açıklanmıştı. Zorunlu elektrik kesintisi programı kapsamında ne yazık ki araba fabrikalarında da üretime ara verileceği ilan edildi. 

Konu hakkında açıklama yapan otomotiv uzmanı Emre Özpeynirci "Türkiye’deki tüm otomotiv fabrikaları bu hafta içerisinde açıklanan doğalgaz kaynaklı elektrik kesintileri ve devam eden tedarik problemleri nedeniyle üretimlerine ara vereceklermiş" diyerek sıfır araç üretiminde aksama yaşanacağını dile getirdi. 

SIFIR ARAÇ ÜRETİMİ AKSARSA ARABA FİYATLARI NE OLUR?

Hatırlanacağı üzere daha öncede pandemi döneminde zorunlu karantina kararları nedeni ile otomotiv üretimi zorunlu olarak durdurulmuş, sıfır araç üretiminde yaşanan aksamalar nedeni ile sıfır araç stok sorunu patlamıştı. Yaşanan sıfır araç stok sorunu nedeni ile önce sıfır araba fiyatları ardından da ikinci el araç fiyatları büyük bir hızla yükselmişti. 

Yaşanan yükseliş önce sıfır araç fiyatlarını etkilerken sıfır araçların yoka düşmesi ile beraber ikinci el araç fiyatları da zamlanmaya başlanmış, bazı modellerde 2.el araba fiyatları sıfır modellerini bile geride bırakarak büyük bir şaşkınlık yarattı. 

sıfr araç fiyatları ne olur

Doğalgaza dayalı kesintiler nedeni ile elektrik santrallerine gaz verilememesi kaynaklı olarak sanayi kuruluşlarına elektrik kesintisi yapılacağı duyuruldu. Açıklanan kararı değerlendiren Özpeynirci durumun çok kötü olduğunu söyleyerek "Türkiye’deki tüm otomotiv fabrikaları bu hafta içerisinde açıklanan doğalgaz kaynaklı elektrik kesintileri ve devam eden tedarik problemleri nedeniyle üretimlerine ara vereceklermiş" dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@