İngiliz Financial Times Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayını açıkladı! 'Canlı canlı yiyecek'

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi, Millet İttifakı'nın Erdoğan'ın karşısına çıkaracağı isme dair önemli bir tahminde bulundu. Yeni aday için 'canlı canlı yiyecek' ifadesi kullanıldı.

Gündem 05.05.2022 - 12:27 05.05.2022 - 12:27 Büşra Uluşen

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'de 2023 yılında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda kapsamlı bir araştırma yaparak, muhalefetin Erdoğan'ın karşısına -kimi çıkaracağına ilişkin önemli bir öngörüde bulundu.

İngiliz gazetesi açıkladı: Erdoğan'ın rakibi kim olacak?

Konu hakkında bir makale hazırlayarak '' Erdoğan'ı yenmek: Türkiye'de muhalefet bir şampiyon arıyor '' başlığını veren gazete, muhalefetin cumhurbaşkanlığı adayını açıklamakta gecikmesinin elindeki en iyi fırsatı kaybetmesine sebep olabileceğini ifade etti. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2010 yılından bu yana liderlik yaptığı ve Erdoğan'a karşı üst üste mağlubiyetler aldığının altı çizilerek, 2019'da yerel seçimlerde zafer elde edilmesinin ve 20 yıl boyunca iktidarda olan Erdoğan'a karşı bir ittifak oluşturulmasının çok büyük bir başarı olduğu dile getirildi. 

'' Erdoğan onu canlı canlı yiyecek ''

Önceki yıl cumhurbaşkanlığı seçimi Erdoğan'ın kaybedeceğini ancak bu yıl durumun değiştiği söylenerek muhalefet kanadında en büyük endişenin Kılıçdaroğlu'nun kendini aday göstermesi ve Erdoğan'ın onu '' canlı canlı yemesi '' olarak belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun aday olmak için çok hevesli olduğunu ve iyi de bir cumhurbaşkanı olacağının altı çizilirken seçimi kazanma ihtimali en az olan ismin de yine Kılıçdaroğlu olduğu söylendi. 

financial times cumhurbaşkanı

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayını açıkladılar!

Financial Times, 2014 yılında Erdoğan'ın 13 puanlık bir farkla kazandığı belirterek yapılan anketlerde Erdoğan ile yarışabilecek iki aday olduğu ifade edildi. Bu adayların Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu olduğuna dikkat çekilirken, Yavaş'ın muhafazakar, milliyetçi ve deneyimli olduğu ancak İmamoğlu'nun da öne çıktığı dile getirildi. 

Ekrem İmamoğlu'nun şu anki cumhurbaşkanlığı sistemini kaldırmak için oldukça hırslı olduğu vurgulanırken '' O yeni bir Tayyip Erdoğan olabilir ancak kimse bunu istemez '' ifadesi kullanıldı. 

İngiliz gazetenin analizlerine göre cumhurbaşkanlığı seçiminde Mansur Yavaş'ın aday adayı olarak öne çıktığı belirtildi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@