İngiltere Başbakanı Boris Johnson Hakkında Konutuna Yaptırdığı Tadilat Nedeni İle Soruşturma Açıldı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un başı Başbakanlık Konutu içerisinde yer alan dairesine yaptırmış olduğu tadilat nedeni ile belaya girdi. Başbakanlık konutundaki dairesini tadilattan geçiren Johnson'un tadilat giderlerini usulsüz olarak karşıladığı iddia edilirken konu hakkında İngiltere Başbakanından yanıt geldi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Hakkında Konutuna Yaptırdığı Tadilat Nedeni İle Soruşturma Açıldı

İngiltere başbakanlık konutuna yapılan tadilatı konuşmaya devam ediyor. Başbakanlık Ofisi 10 Numara'daki dairenin tadilatının finansmanına yönelik olarak başlayan tartışmaların ardından Seçim Komisyonu tarafından "bir suçun meydana gelmiş olabileceğinden şüphelenmek için makul gerekçeler bulunduğu" ifadelerine yer verilerek soruşturma izni verilmişti.

Söz konusu ididalara Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings tarafından ortaya atılmış, Muhafazakar Partiye yakın iş insanları tarafından yapılan bağışlar ile Johnson'ın Başbakanlık konutunda bulunan dairesini yenilediği öne sürülmüştü. Muhtemelen yasa dışı ve etik dışı olarak tanımlanan yöntem ile Johnson'ın siyasi bağışların şeffaf bir şekilde açıklanmasına ilişkin kuralları ihlal ettiği idida edilmişti.

BAŞBAKAN JOHNSON: SEÇİM KANUNA UYGUN HAREKET EDİLDİ!

İddiaların gündemi sarsması üzerine konu hakkına açıklama yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson konutunda yapmış olduğu tadilatın seçim kanununa uygun olarak yapıldığını, hiçbir yasağın çiğnenmediğini ve "yerine getirmek zorunda olduğu gereksinimleri tam olarak karşıladığını" belirterek iddiaları reddetti.

Yaşanan tartışmaların üzerine Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise İngiltere'de siyasi bağışları denetleyen Seçim Komisyonu'na resmi bir soruşturma başlatması çağrısında bulunmuş, Seçim Komisyonu tarafından yapılan görüşmeler sonucunda da "bir suçun meydana gelmiş olabileceğinden şüphelenmek için makul gerekçeler bulunduğuna" dikkat çekilerek soruşturma izni verilmişti.

Başbakana konutunun tadilatı için her sene 30 bin sterlin hibe para ödemesi yapıldığı, Johnson tarafından yapılan son tadilatın ise bütçenin nerede ise 7 katına çıkarak 200 bin sterline malolduğu iddia edilmişti. Hükümet fazla tutarın Johnson'ın kendisi tarafından yapıldığını belirterek iddiaları reddetmişti.