İngiltere Başbakanlık Konutunun 998 Bin TL'lik Tadilatı İddiası İle Çalkalanıyor!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson vergi mükelleflerinin paralarıyla başbakanlık konutunu restore ettirmek ve altın kaplama duvarlar yaptırmak iddiaları ile görev süresinin en zor günlerini yaşıyor.

İngiltere Başbakanlık Konutunun 998 Bin TL'lik Tadilatı İddiası İle Çalkalanıyor!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un başbakanlık konutuna tadilat yaptırdığına dair iddialarla İngiltere çalkalanmaya başladı. Kamuoyunun en önemli gündem maddesi haline gelen bu iddialara göre Boris Johnson göreve gelir gelmez başbakanlık konutunda tadilat yapmaya başladı.

İNGİLTERE BAŞBAKANLIK KONUTUNUN TADİLATI İLE SARSILDI

Şubat 2020'de Boris Johnson ve eşi tarafından yapılan tadilat işlemlerinde başbakanlık konutu için 998 bin TL ödendiği duyuruldu. Daily Mail gazetesinin iddiasına göre Boris Johnson yakın kurmaylarına eşi hakkında, “Ay sonunu zor getiriyorum. Altın kaplamalı duvar kağıtları istiyor. Bunlara yetişemiyorum.” dediği bildirildi.

Bu iddiaların kamuoyunda geniş yankı bulması üzerine İngiltere Başbakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Başbakanlık açıklamasında Downing Street'te tadilat veya bir başka işlem yapabilmek için yıllık 30.000 İngiliz Poundu bütçe olduğu açıklandı. İddiaları yalanlayan Başbakanlık tadilat için bütçeden ayrı olarak Başbakan Boris Johnson'un 58.000 İngiliz Poundu ödediğini ilan etti.

BAŞBAKAN İDDİALARI YALANLADI

İngiltere Başbakanı Boris Jonhson bugün bu iddialara dair de açıklama yapmak durumunda kaldı. 2019 Aralık ayında Başbakan seçilen Boris Johnson nişanlısı Carrie Symonds ile çocuk beklediklerini açıkladı. Ayrıca iddialarla alakalı olarak ise tadilat için gereken parayı kendi cebinden verdiğini ve tadilatın bu şekilde yapıldığını ifade etti.

Daily Mail ise yeni bir iddiada daha bulundu. Başbakanlık konutunun restorasyonu sırasında Bris Johnson'un nişanlısıu Symonds ile Başbakanlık Ofisi Etik Genel Direktörü Helen Macnamara'nın kavga ettiği yazıldı. Symonds'un Boris Johnson'a Helen Macnamara'yı kovmasını söylediği ifade edildi. İkilinin kavga sebebi ise Helen Macnamara'nın Başbakanlık konutu için ekstra tadilat parası talebine onay vermemesi olduğu bildirildi.