İngiltere Krizi Almanya'ya Sıçradı! 2.600 Euro, 26.500 TL Maaşla 80 Bin İşçi Arıyor

İngiltere'den sonra Almanya'da da şoför krizi yaşanabileceği belirtiliyor. Almanya'nın bu alanda sorun yaşaması ülkenin önümüzdeki dönemlerde yeni işçi alımı yapabileceği anlamına geliyor.

Finans 06.10.2021 - 14:03 06.10.2021 - 14:04 Mustafa KARAGÖZ

Lojistik sektöründe tır ve kamyon şoförlerinin önemi artmaya devam ediyor. Tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşayan İngiltere, geçici vize ile ilanlara çıkmıştı. Sterlin üzerinden ödenen ve aylık 40.000 TL'ye ulaşan maaşlarla personel arayan İngiltere'nin yanına Almanya'nın da eklenebileceği ifade ediliyor. 

İNGİLTERE'DEN SONRA ALMANYA İŞÇİ ALIMI İÇİN İLANA ÇIKABİLİR

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı ülkede yaşanan sorunun çözümü için yabancı işçi alımları yapılabileceğini ifade etmişti. Yapılan açıklamada ilk aşamada 2021 yılı sonuna kadar geçici vize toplam 10.000 bin personel alımı yapılacağı ilan edilmişti. Aylık 3.500 Sterlin ile 4.000 Sterlin maaş (yaklaşık 40.000 TL maaş) işçi alımları için büyükelçilikler işaret edilmişti. 

Geçici vize işçi alımı yapması beklenen İngiltere'nin yaşadığı sorunun benzerinin Almanya'nın yaşayabileceği ifade ediliyor. 

Almanya'da sektör içinden gelen açıklamalarda kamyon şoförü ile tır şoförü bulmanın gittikçe zorlaştığı ifade ediliyor. 

Gıdadan akaryakıt alanına kadar birçok alanda büyük sıkıntılara neden olan şoför eksikliği için Almanya'nın endişeleri daha gür sesle dile getiriliyor. Ülke içinde nakliye aracı şoförü bulmanın giderek zorlaştığı konuşulmaya başlandı. Almanya merkezli lojistik şirketleri artık sürücü bulamadıkları için siparişleri iade etmek zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar. Sorun nedeniyle bazı girişimciler kendi şirketlerinde şoförlük yaptıklarını ifade ediyorlar. Tercih edilen bir diğer yöntem ise emeklilerin işe alınması oluyor.

80 Bin Açık Var

Federal Yük Taşımacılığı, Lojistik ve Bertaraf Birliği'nin (BGL) Yönetim Kurulu Sözcüsü Prof. Dr. Dirk Engelhardt yapmış olduğu son açıklamasında ülkede 80 bin kişilik tır şoförü eksiği olduğunu duyurdu. Dirk Engelhardt açıklamasında ayrıca her yıl 30 bin şoförün emekli olduğunu yeni gelenlerin sayısının 15 bin civarında olduğunu ve farkın açıldığını söyledi. 

2.600 Euro Maaş Alıyorlar

Ülkede tır şoförlerinin ortalama maaşlarının en az 2 bin 400 Euro olduğu belirtilirken bu rakamın bazı işyerlerinde 2 bin 600 Euro'ya kadar çıktığı ifade ediliyor. 

Yabancı İşçi Alımı için İlan Gelebilir

Almanya'nın yaşayabileceği sorunların önüne geçilmesi ve herhangi bir kriz yaşanmaması için önümüzdeki süreçte bu alanda personel alım ilanlarının gelebileceği duyuruluyor. Özellikle Alman firmaları yabancı tır şoförleri ile çalışabilir. İstekliler Alman şirketlerinin duyurularını takip edebilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@