İnşaat İşçilerine Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı, Muafiyet Hakkı Tanınacak Mı?

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrası yapılan açıklamalar ile Ramazan ayı boyunca geçerli olacak yeni tedbir kararları duyuruldu. Bu kararlar kapsamında İçişleri Bakanlığı kısıtlamadan muaf olacaklar listesi için genelgeyi yayımladı. İnşaat işçilerine yasak var mı, inşaat işçileri yasaktan muaf mı, şantiyelerde kalanlar ne yapacak?

İnşaat İşçilerine Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı, Muafiyet Hakkı Tanınacak Mı?

Artan koronavirüs vaka sayısı nedeni ile Ramazan'da tam kapanma beklentisi oluşmuş, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan kabine sonrasında alınan yeni önlemler ilan edilmişti.

Bu kapsamda Türkiye kısmi kapanma dönemine girmiş, yeni pek çok kısıtlama ve tedbir kararı açıklanmıştı. Alınan bu kararlar kapsamında sokağa çıkma yasağı kapsamı ve saatleri değişirken inşaat işçileri için uygulanacak olan yeni kriterler de belirlenmiş oldu.

İNŞAAT İŞÇİLERİNE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI, HAFTA SONU YASAK VAR MI?

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından beklenen genelgeyi yayımladı. 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında sokağa çıkma yasağı muafiyeti tanınacak olan kişiler de belirlenmiş oldu. Bu kapsamda genelgenin 8. maddesi ile "Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar" ifadesi kullanılarak inşaat işçilerine sokağa çıkma yasağı muafiyeti tanınmış oldu.

İNŞAAT İŞÇİSİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI MUAFİYETİ ŞARTLARI NELER?

Aynı genelgenin 30. maddesi kapsamında "Çalışanları inşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı devam eden büyük inşaatlar ile buralarda çalışanlar (Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez.

Çalışma sadece inşaat alanı ile sınırlıdır.)" ifadeleri ile muafiyet sınırları da belirlenmiş oldu. Buna göre muafiyet inşaat alanı ile sınırlandırıldı. İnşaat çalışanları bu 2 madde kapsamında kendilerine tanınan haktan yararlanırken bu sınırların aşılması durumunda idari para cezası uygulanacak.