İnşaat İşçisi Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Ne Zaman Başlayacak?

"Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ" ile inşaat işçilerine mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmişti.

Emlak Haberleri 10.01.2019 - 14:21 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

"Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ" ile inşaat işçilerine mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmişti.

Şantiyelerde inşaat işçisi olarak çalışmak isteyen kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliği ile beraber mesleki yeterlilik belgesi almaları kanuni zorunluluk haline getirilmişti. Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor?Tebliğin yürürlüğe girmesi ile beraber mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslekler için 12 aylık süre tanınmıştı. Yani 31 Aralık 2019 tarihine kadar zorunluluk bulunan meslek grubu üyelerinin bu belgeyi almaları zorunlu tutuldu. Kimler Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Zorunda?Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 11 Kasım 2018 tarihli ve 30592 sayılı Resmi Gazete ile "Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ" yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren yeni tebliğ ile beraber inşaat ustalık belgesi veren kurumlar üzerinden inşaat işçisi MYK belgesi alma zorunluluğuna tabi oldu. Bu belgeye sahip olmayan işçiler için 12 aylık süre başladı. Bu tarihe kadar belgesini almayan işçiler çalışamayacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklerin Listesi Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@