İnşaat Maliyet Artışı Yüzde 140 Seviyesine Ulaştı, Müteahhitlerden Konut Fiyatlarına Zam Açıklaması Geldi!

Son dönemde sık sık gündeme gelen demir ve çimento fiyatlarına zam haberleri sonrasında müteahhitlerden yeni açıklama geldi. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur inşaat malzemeleri fiyatlarına gelen zamlara dikkat çekerek inşaat maliyet endeksi verilerinde yüzde 140-150 artış olduğunu belirterek konut fiyatlarına zam geleceği uyarısında bulundu.

EMLAK HABERLERİ 22.06.2021 - 07:39 22.06.2021 - 07:39 Emlak 365

Uzun süredir inşaat sektörü temsilcileri ile demir ve çimento üreticilerini karşı karşıya getiren zam fırtınasının faturası yine vatandaşa çıktı. Yaşanan maliyet artışı nedeni ile bir süredir gayrimenkul sektöründe konut fiyatlarına zam beklentisi oluşmuştu. Konu hakkında açıklama Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur tarafından yapıldı. 

İnşaat sektöründe maliyet artışı rakamlarının rekor seviyelere ulaştığını belirten Timur alım gücünün düştüğü bir ortamda konut fiyatlarına zam yapmanın konut satış rakamlarını daha da aşağıya çekeceğini ancak yaşanan maliyet artışı nedeni ile zam yapmanın artık kaçınılmaz bir hale geldiğini söyledi. 

EV FİYATLARI NE OLUR, ZAM VAR MI, DÜŞER Mİ, YÜKSELECEK Mİ, YENİ ZAMLAR GELECEK Mİ?

Türkiye'nin en büyük markalı konut üreticileri arasında yer alan NEF yeni konut projelerini tanıtmaya devam ederken bunlardan biri de Bodrum'da gerçekleştirildi. Bodrum NEF konut projesi için düzenlenen lansman çalışmasına Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur ev sahibi olmak isteyen kişilere kötü haberi verdi. 

Timur basın mensuplarına yapmış olduğu değerlendirmesinde inşaat sektöründe maliyetlerde son 1 senelik zaman dilimi içerisinde yüzde 140 - 150 oranında artış yaşandığını belirterek gelen bu yoğun zamların artık konut fiyatlarına yansıtılmasının kaçınılmaz bir hal aldığını söyledi. Şu anda ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile insanların alım güçlerinin düştüğü bir ortamda konut fiyatlarına gelecek olan zammın konut satışlarını olumsuz etkileyeceğini, bu nedenle kendilerinin de zam yapmak istemediklerini belirten Timur ancak yaşanan maliyet artışının bunu zorunlu kıldığını belirterek ev fiyatlarına en az yüzde 15 oranında zam geleceğini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@