İnşaat Maliyet Endeksi Temmuz 2018 Açıklandı, Konut Fiyatlarına Zam Kapıda

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Temmuz ayında inşaat sektörünün maliyet oranları yükselişini sürdürdü.

Emlak Haberleri 24.09.2018 - 10:38 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Temmuz ayında inşaat sektörünün maliyet oranları yükselişini sürdürdü.

TUİK Temmuz 2018 inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlara göre inşaat sektöründe ki maliyet artışı devam ediyor. Açıklanan rakamlara göre Temmuz ayında inşaat sektörünün maliyeti bir önceki aya oranla yüzde 1,63 oranında yükselirken, 2017 yılının Temmuz ayına oranla yüzde 27,01 oranında yükseliş gösterdi. İnşaat Sektörü Malzeme Endeksi Verileri De Yükseldi TÜİK inşaat sektörü malzeme endeksi verilerinde de yükseliş yaşandığı görüldü. Temmuz ayında inşaat endeksi verileri Haziran ayına oranla malzeme endeksi verilerinde yüzde 2,07 oranında, işçilik endeksi ise yüzde 0,62 oranında artış gösterdi. 2017 yılı ile yapılan kıyaslamada ise malzeme endeksi verileri yüzde 32,07 ve işçilik endeksi verileri ise yüzde 16,39 oranında arttı. İnşaat Sektörü Bina İnşaatı Maliyeti De Yükseldi Bina inşaatı maliyeti endeksi verileri de yükseliş gösterdi. Yaşanan artış aynı yılın bir önceki ayına göre yüzde 1,45, geçen senenin aynı dönemine oranla ise yüzde 25,78 olarak kayıtlara geçti. Malzeme endeksi yüzde 1,82 ve işçilik endeksi ise yüzde 0,59 oranında artış gösterdi. Konut Fiyatlarına Zam Kaçınılmaz Oldu!İnşaat sektörünün maliyet oranları sürekli olarak yükselmeye devam ederken açıklanan rakamlarla beraber müteahhitlerin aslında zam taleplerinde ısrarcı olacakları da ortaya çıkmış oldu. İnşaat sektöründe eski konut stoklarının bitmesi halinde üretilecek olan yeni konutlar ne yazık ki yüksek fiyatlarla satışa sunulacak. Yaşanan bu artış kademeli olarak ikinci el konut fiyatlarına da yansıyacak ve konut fiyatları yükselecek gibi görünüyor. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@