İnşaat Maliyetleri Arttı, Konut Fiyatları Yükselecek Mi?

TÜİK İnşaat Maliyetleri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye'de inşaat maliyetleri son 1 yılda yüzde 27 gibi rekor seviyede yükseldi.

EMLAK HABERLERİ 21.05.2019 - 15:41 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

TÜİK İnşaat Maliyetleri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye'de inşaat maliyetleri son 1 yılda yüzde 27 gibi rekor seviyede yükseldi.

Son 1 senedir sürekli olarak yükselen inşaat maliyetleri hem müteahhitleri hem de ev sahibi olma hayalleri kuran kişileri zorlamaya devam ediyor. İnşaat Maliyetleri Mart Ayında 1.47 Oranında Arttı TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Mart 2019 raporuna göre inşaat maliyetleri Mart ayında bir önceki aya oranla yüzde 1.47 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılın Mart ayına oranla ise yaşanan artış yüzde 26.95 olarak kayıtlara geçti. Malzeme endeksi %2,02, işçilik endeksi %0,27 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %27,16, işçilik endeksi %26,48 artış gösterdi. Konut Üretimi Azaldı İnşaat maliyet endeksi verilerinin yanı sıra aynı zamanda konut üretimi de açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan yapı izin istatistileri verilerine göre bina üretimi rekor seviyede azaldı. Yaşanan ekonomik kriz, dolar kurundaki yükseliş ve kredi faizlerinde ki rekor oranlar vatandaşın konut alımını olumsuz etkiledi. Konut satış rakamları adeta erirken düşen satışlar müteahhitlerin konut üretim iştahını da azalttı. TÜİK birinci çeyrek yapı izin istatistikleri raporuna göre yapı ruhsatı alan bina sayısı nerede ise yarı yarıya azaldı. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2019 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre bina sayısı %42,5, yüzölçümü %37,7, değeri %19,8, daire sayısı %45,9 azaldı.Konut Fiyatları Yükselecek Mi?Açıklanan tüm bu veriler konut fiyatları için yükselişin kaçınılmaz olduğunu gözler önüne serdi. Şu anda konuta olan talep son derece düşük olduğu için böyle bir artışın yaşanılması mümkün görünmezken konuta olan talebin yükselişe geçmesi ile beraber konut fiyatlarında da hızlı bir yükseliş yaşanacağı öngörülüyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@