İnşaat Maliyetleri Arttı, Konut Fiyatlarına 2020 Yılında Yüzde 60 Zam Gelebilir!

Bankaların faiz oranları hızla düşmeye devam ederken konut fiyatlarının hızla yükseleceği beklentisi ve mevduat faiz oranlarında yaşanan düşüş vatandaşı yeniden konut yatırımı yapmaya yönlendirdi.

EMLAK HABERLERİ 18.09.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:13 SERHATMEDYA

Bankaların faiz oranları hızla düşmeye devam ederken konut fiyatlarının hızla yükseleceği beklentisi ve mevduat faiz oranlarında yaşanan düşüş vatandaşı yeniden konut yatırımı yapmaya yönlendirdi. Konut satışları hızla artmaya başladı.

TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı konut satış rakamı raporları konut satışlarında uzun bir aradan sonra ilk kez yeniden toparlanma sinyali vermeye başladı. Konut Sektörü Ağustos Ayında 110 Bin Ev Satışı Barajını Aştı! TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarına göre Ağustos ayında 100 bin konut satış barajı geçildi ve toplamda Türkiye genelinde 110 bin 538 adet konut satıldı. Açıklanan konut satış rakamlarını değerlendiren Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu yaşanan artışta düşen konut kredisi faiz oranları kadar mevduat faiz oranlarının da etkisi olduğunu söyledi. Uzun zaman sonra konut satış rakamlarının yeniden 100 bin bandını aşmayı başardığını belirten Erkurtoğlu zaten toparlanma sinyallerinin konut sektöründe bir önceki ay içerisinde hissedilmeye başlandığını belirterek "Uzun zamandan beri yılın ikinci yarısıyla birlikte satışlarda bir hareketlilik olacağını ve özellikle son çeyrekte satışlarda artış olacağını öngörüyorduk" dedi. Konut Fiyatlarına Yüzde 60 Zam Gelebilir! Konut maliyetlerinde ki artışa dikkat çeken Erkurtoğlu ev fiyatlarına 2020 yılı itibari ile yüzde 60'a varan zam gelebileceğini belirterek "Faiz oranlarının düşürülmesiyle birlikte konut yatırımcısı yeniden bankadaki mevduatını konutta değerlendirmeye başladı.İpotekli konut satışları da gösteriyor ki bankalardaki konut faiz oranlarının inişi ile geçtiğimiz yıla göre yüzde 168’lik artışın olması, konut alıcılarının kampanyalardan ziyade yeniden bankalara yöneldiğini gösteriyor.Konut kredi oranı ne zaman yüzde 1’in altına inse satışlarda hareketlilik hissediyoruz. Konut almak için şu anda doğru bir zaman. 2020’de daha az konut üretilecek ve inşaat maliyetleri konutlara yansıyacak. Çünkü maliyetlerde yüzde 60’a varan bir artışa rağmen bu fiyatlara yansımış durumda değil" diyerek konut fiyatlarına zam gelebileceği sinyalini verdi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@