İnşaat Maliyetleri Arttı! TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi İle Konut Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

TÜİK Nisan 2019 dönemine ait olan inşaat maliyetleri endeksi raporu açıklandı. Konut Fiyatları nasıl etkilenecek, yeni fiyat endeksi detayları haberimizde!

Emlak Haberleri 21.06.2019 - 10:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

TÜİK Nisan 2019 dönemine ait olan inşaat maliyetleri endeksi raporu açıklandı. Konut Fiyatları nasıl etkilenecek, yeni fiyat endeksi detayları haberimizde!

İnşaat sektöründe yaşanan daralma konut fiyatlarına indirim olarak yansımaya devam ediyor. Düşen konut satış rakamları nedeni ile müteahhitler ellerindeki konutları satabilmek adına konut fiyatlarına indirim yapmak zorunda kalırken inşaat maliyet endeksi ise yükseliyor. TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Nisan 2019 Raporu İnşaat maliyet endeksi (İME), 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %26,41 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %2,14, işçilik endeksi %0,41 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %26,52, işçilik endeksi %26,15 arttı.

Bina İnşaatı Maliyeti Yüzde 26,59 Oranında ArttıTÜİK tarafından açıklanan verilere göre bina inşaat maliyeti bir önceki yıla oranla yüzde 26,59 gibi rekor bir oranla zamlandı. Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre %1,39, bir önceki yılın aynı ayına göre %26,59 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %1,94, işçilik endeksi %0,23 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %26,75, işçilik endeksi %26,23 arttı.

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Nisan 2019 Raporu (İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranları)

Konut Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi?Dolar kurunda yaşanan dalgalanma konut üretim maliyetinde yükselişe neden olurken müteahhitler şu anda konut satışları durma noktasına geldiği için zam yapamıyor. Ancak müteahitlerin ellerinde bulunan konut stoku tükendiği anda konut fiyatlarına yüksek oranda zam gelmesi kaçınılmaz bir son olarak görünüyor. İnşaat sektöründe pek çok isim konut fiyatlarına zam açıklaması yaparken açıklanan verilerde bu iddiaların aslında boş olmadığını ve gerçeği yansıttığını ortaya koyuyor. Çünkü açıklanan her inşaat maliyet endeksi verisi inşaat maliyetlerinde ve yeni konut üretiminde maliyetin yükseldiğini ortaya koyuyor. Olası bir kredi faiz indirimi yapılması ile konut satışlarının artmaya başlaması ile beraber uzun süredir biriken zam yükünün konut fiyatlarına yansıtılması bekleniyor. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@