İnşaat maliyetleri belediyeleri vurdu, Mansur Yavaş müteahhit krizini duyurdu!

Artan inşaat maliyetleri nedeniyle sektör zor günler geçirirken en belirgin etkileri belediyelerde görüldü. ABB Başkanı Mansur Yavaş, ihalelere katılacak müteahhit bulamadıklarını söyledi.

Emlak Haberleri 04.05.2022 - 00:13 04.05.2022 - 00:13 Büşra Uluşen

İnşaat maliyetlerinin artmış olması belediyeciliği de derinden yaraladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ekonomik krizin belediyeleri etkilediğini söyleyerek, ihalelere katılımın ya hiç olmadığını olanların da çok kısıtlı olduğunu söyledi. 

İnşaat maliyetleri belediyeleri vurdu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ekonomik sorunlar nedeniyle belediyenin şartlarının zorlandığını ve ek bütçe çıkarmak zorunda kalacaklarını belirterek, zamlarla birlikte her kalemdeki maliyetlerin arttığını söyledi. 

Geçtiğimiz yıl ASKİ'nin su basmak için enerjiye ödediği paranın 550 milyon lira olduğunu fakat Mart 2022 itibariyle aynı tüketim bedeline karşılık 1 milyar 420 milyon lira ödemek zorunda kalındığını dile getirdi.

Belediyeye ait projelerin ekonomik kriz nedeniyle zor koşullar altında yapıldığını belirten Yavaş, müteahhitlerin artık işin sonunu kestiremediğini ve projelerin ne kadar mal olacağını öngöremediklerini söyledi. 

Söylemlerini örnekler vererek sürdüren Yavaş, Polatlı ilçesine gidecek suyu 550 milyon liraya mal ettiklerini ancak şu an maliyetlerin 1 milyar 400 milyon lirayı bulduğunu söyleyerek, saç fiyatlarının artmasının maliyetleri de artırdığını ifade etti. 

İhalelere katılım yok

Ekonomik krizin etkilerinin belediyede çok fazla görüldüğünü aktararak, yapılan ihalelere ya katılımın olmadığını ya da çok kısıtlı olmaya başladığını dile getiren Yavaş, müteahhitlerin maliyetlerin ne denli olacağını tahmin edemediklerini söyledi. 

Yapılan 6- 7 kavşak çalışmasında müteahhitlerin hepsinin zararda olduğunu ve kış şartları ile maliyetlerin artması sebebiyle işin yapımının geciktiğini iletti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@