İnşaat Maliyetleri Yüzde 60 Arttı, 2019 Yılında Konut Fiyatları Ne Olacak?

Yükselen döviz kuru ve faiz oranları inşaat maliyetlerini rekor seviyelerde artışa neden oldu. Peki, 2019 yılında konut fiyatları ne olur?

Emlak Haberleri 16.01.2019 - 12:17 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Yükselen döviz kuru ve faiz oranları inşaat maliyetlerini rekor seviyelerde artışa neden oldu. Peki, 2019 yılında konut fiyatları ne olur?

Bu sene 7. kez düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı kapsamında inşaat sektörünün 2019 yılı beklentileri ve hedefleri masaya yatırıldı. Konut Fiyatlarına Zam Kapıda! İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım yapmış olduğu konuşmasında “Konut fiyatlarının artışı 2001’den daha sert bir şekilde olacaktır. Konut fiyatları artacak denildiğinde şimdi kimse inanmıyor, ben bile inanmıyorum. Ancak 2001 yılından sonra da fiyatlar birden füze gibi artmıştı” diyerek zam sinyali verdi. Konut Üretimi Düştü, İnşaat Maliyetleri Rekor Oranda YükseldiDurbakayım konut fiyatlarında yükseliş nedeni olarak ise “Birinci neden inşaat maliyetlerinde yüzde 60’lara varan artışların halen konut fiyatlarına yansıtılmamış olması...İkinci neden ise yeni alınan inşaat ruhsatı sayısının yüzde 55 azalmış olması ki bu oran daha da artmaktadır, çok fazla mal üretilmiyor. Bu dönem biraz kafamızı dinleyip, hesaplarımızı yaptığımız bir dönem oluyor” diyerek gelecek olan zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Parasını Faize Yatıran Değil Ev Alan Kazanacakİnşaat ruhsatı rakamları ciddi oranda düşerken yaşanan bu düşüş yeni konut üretimi rakamlarının ciddi oranda azalacağını gösteriyor. TÜİK inşaat maliyetleri rakamları da maliyetlerdeki rekor orandaki yükselişi kanıtlıyor. Yani 2019 yılında fazi oranlarının düşmesi ve buna bağlı olarak talebin artması durumunda gerçekten konut fiyatları yükselecek gibi görünüyor. Durbakayı yaşanan gelişmeleri değerlendirerek  “Bugün mevduattan kazanan kesimin bu kazançları ile gayrimenkuldeki artışı yakalaması mümkün değil. Mevduattan parasını çektiğinde, sattığı evin yarısını bile alamayacaklar.Bu hep böyle olmuştur. Geçmişte böyle yapanlar daha sonra evlerini alamayıp, kapısında ağladı. Artık sektörün yukarı doğru hareketi başlamıştır. Bu nedenle yatırımcıları ve son kullanıcıları güvenli liman olan gayrimenkule davet ediyorum" dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@