İnşaat Maliyetlerindeki Yükseliş Sonrası Ev Yaptırmak Mı Yoksa Ev Satın Almak Mı Daha Karlı?

Ev sahibi olmak isteyenler ama ev yaptırmak mı yoksa ev satın almak mı konusunda kararsızlık yaşayanlar bu konuda en doğru bilgileri araştırıyorlar. Ev yaptırmak mı yoksa ev satın almak mı?

İnşaat Maliyetlerindeki Yükseliş Sonrası Ev Yaptırmak Mı Yoksa Ev Satın Almak Mı Daha Karlı?

Değişen konut talepleri insanların ev sahibi olma konusundaki seçeneklerinde de belirleyici oluyor. Türkiye'de konut sektörü oldukça gelişmiş olduğundan dolayı ev satın almak isteyenlerin önünde çokça seçenekler bulunuyor. Bu seçenekler genellikle ev yaptırmak ile yapılmış bir evi satın almak noktasında tıkanıyor. İnsanlar ev yaptırmanın mı yoksa hazır bir evi satın almanın mı daha avantajlı olacağını merak ediyorlar.

EV TERCİHLERİ DEĞİŞTİ

Türkiye'de pandemi öncesine kadar genel eğilim büyük bloklar şeklinde inşa edilmiş lüks sitelerde ev sahibi olmaqk şeklindeydi. Ancak pandemi süreci bu tercihi tamamen değiştirdi. Yıllar önce müstakil evlerin yüzüne bakılmazken şimdi insanlar sadece kendilerine özel yaşam alanı oluşturabilen müstakil evleri tercih etmeye başladılar. Bu da ev yaptırmak ile hazır ev satın alma ikilemini ortaya çıkardı.

EV YAPTIRMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Ev yaptırmak isteyenlerin en büyük avantajı yapılacak olan evi kendi ihtiyaçlarına ve zevklerine göre tasarlayabilmeleridir. Tamamen kişiye özel mimari tasarım ile sıfırden ev yaptırılabilir. Bu da oldukça tercih edilen bir seçenek haline geldi. Ancak bu durumun dezavantajları da bulunuyor. Ev yaptırmanın ciddi bir maliyeti bulunmaktadır. Arsa fiyatlarının tavan yaptığı bir süreçte müstakil bir evin inşası için gerekli arazinin maliyetleri çok yüksek olabilmektedir. Yüksek katlı binalarda ise bu arsa maliyeti bağımsız bölümlere bölünebilmektedir.

EV SATIN ALMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Ev satın almanın en önemli avantajı ise maliyet oluyor. Yapılmış hazır bir evi satın almak sıfırdan ev satın almaktan daha ucuza gelebiliyor. Ancak bu durumda kendi isteğine göre dizayn edilmiş bir ev sahibi olmak mümkün olmuyor. Hazır projelerden ev seçilerek satın alınan evler ihtiyaçlara ve isteklere cevap verme konusunda yeterli olamabiliyor. Bu da tercihlerde belirleyici oluyor.

EV SAHİBİ OLURKEN EK MASRAFLAR ÇIKABİLİR?

Ev satın alırken ve sonraki süreçte ek masrafların çıkıp çıkmayacağı da tercihlerde belirleyici oluyor. Yeni ev yaptırırken bu ek maliyetler daha yüksek olabiliyor. Ancak hazır ev satın alma durumunda bu maliyet kalemlerinde daha düşük tutarlar ile karşılaşılabiliyor. Bu maliyetler standart olmadığı için farklılık gösterebiliyor.

SONRAKİ HABER