İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Salgına Rağmen Yükseldi!

Her ay düzenli olarak İMSAD olarak açıklanan ve inşaat sektörü için büyük önem taşıyan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Şubat 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor inşaat malzemeleri sektöründe ki hızlı yükseliş ve güveni gözler önüne serdi, sektörde memnuniyet yarattı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Salgına Rağmen Yükseldi!

İnşaat sektörünün yakından takip ettiği veriler arasında yer alan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi'nin Şubat 2021 raporu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından yayımlandı. Yayımlanan rapora göre pandeminin olumsuz etkilerine rağmen sektörde hem endeks hem de güven yükseldi.

İNŞAAT MALZEMELERİ SEKTÖRÜNDE BEKLENTİ VE FAAİLEYETLER ARTTI!

Açıklanan rapora göre Şubat ayında mevsim koşullarının olumsuz etkileri ve salgın kısıtlamalarına rağmen inşaat malzemeleri sektöründe hem faaliyetler arttı hem de güven ve beklenti yükseldi.

Açıklanan rakamlara göre İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Şubat ayında 1.2 puan artış gösterdi ve 2020 yılının Şubat ayı endeks rakamının üzerine çıkmayı başardı.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi şubat ayı sonuçlarına göre en fazla yükseliş güvende yaşandı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Salgına Rağmen Yükseldi! - Resim 1

İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Şubat ayında yükseliş devam etti. Bileşik Endeks böylece yakalamış olduğu yükseliş eğrisini 3. ayına taşımayı başardı. Bileşik Endeks’in sürükleyicisi faaliyetler Şubat ayında erken toparlanma işaretleri vererek sektörde memnuniyet yarattı. Güven ve Beklenti Endeksleri ise şubat ayında daha kalıcı toparlanmalar gösterdi.

Şubat ayında faaliyetler, mevsimsellik ve alınan kapatma kararlarına rağmen hissedilir bir artış göstermiş oldu. Aşılama iyimserliği ile iç ve dış pazarlarda talep erken hareketlenmenin nedenleri olarak gösterilirken iç ve dış satışlar ile üretim ve cirolar da artış gösterdi.

Beklenti Endeksi son dönemlerin en yüksek artışını gösterirken sektörde toparlanma ve yukarı yönlü çıkış belirtisi olarak kabul edildi. Alınan yurtiçi ve yurtdışı siparişlerindeki artışlar sürerken aynı zamanda üretim beklentileri de sıçrama gösterdi ve sert yükseldi.

Emlak365.com