İnşaat Malzemelerine Astronomik Zam Sadece Müteahhitleri Değil Vatandaşı da Vurdu: Ev Kiraları, Konut Fiyatları Artıyor

Demir fiyatları, hazır beton, PVC, çimento fiyatları başta olmak üzere inşaat sektörü gelen zam yağmuru ile mücadele etmeye çalışırken gelen zamların nedeni de tartışma konusu oldu.

Emlak Haberleri 01.04.2022 - 10:58 01.04.2022 - 11:01 Gülcan Özer

Müteahhitler son dönemde inşaat malzemelerine gelen zamlar nedeni ile büyük tepki gösterirken özellikle de çimento, hazır beton ve inşaat demiri fiyatlarına yapılan zamlar eleştiri konusu olmuştu. Pek çok müteahhit ayakta kalmanın imkansız olduğunu belirterek şantiyede inşaatları durdurma kararı alırken konu hakkında bir değerlendirmede Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör tarafından yapıldı. 

Güngör kaleme almış olduğu köşe yazısında bugüne kadar gıda fiyatlarını ele aldığını ama son dönemde inşaat malzemelerine gelen zamlara karşı daha fazla kayıtsız kalamayacağını belirterek fiyatların fırladığını söyledi. Gelen zamların artık emtia fiyatlarındaki artış ve dolar kurundaki yükseliş ile açıklanamayacak duruma geldiğini belirten Güngör rakamların uçuk bir noktaya ulaştığını söyledi. 

İNŞAAT MALZEMELERİNE GELEN ZAMLAR KONUT FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Gelen uçuk zamlar nedeni ile inşaat sektörü artık hareket edemez bir noktaya gelirken Dilek Güngör emtia fiyatları, navlun maliyeti ve dolar kurundaki artışın eklenmesine rağmen inşaat malzemelerine gelen rekor zamlara ulaşılamayacağını belirterek "Demirin tonu geçen yıl martta 4.869 lirayken, şimdi 12 bin 286 TL. Bir yılda demir fiyatları yüzde 152, iki yılda yüzde 352 artmış. Çimentonun tonu geçen yıl sonunda 500 TL civarındayken bugün 800 TL'yi geçmiş. Bir senelik artışlar yüzde 150 civarında. Seramikteki artış yüzde 273. PVC'de bir yıllık artış yüzde 101" diyerek rekor zamları eleştirdi. 

çimentoya rekor zçam

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ İHRACAT MI VURDU? KONUT FİYATLARI VE EV KİRALARI YÜKSELİŞE DEVAM EDECEK Mİ?

İnşaat sektöründe pek çok üreticinin ihracat yapmayı tercih ettiği belirtilirken iç piyasada satış yapanların da ihracat fiyatları üzerinden satış yapmayı tercih ettiği belirtiliyor. Yaşanan süreçte inşaat malzemelerine gelen rekor zamlar nedeni ile müteahhitlerin büyük bir bölümü yeni konut üretimi planlarını belirsizlik ortamı nedeni ile askıya alıyor. 

konuta-zam-ana-manşet

Devam eden projelerde yeni maliyetler fiyatlara yansıtılırken konut arzının düşmesi ile hem boş kiralık ev bulmak zorlaşıyor hem de satılık, kiralık ev fiyatlarına rekor oranda zamlar geliyor. Şehir merkezinde artık satılık konut fiyatlarının metrekaresi 50 bin liraya kadar fırlarken kiralık ev fiyatları da nerede ise asgari ücretle yarışıyor.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@