İnşaat Malzemesi Sektörü Haziran 2021 Bileşik Endeks Rakamları Umut Verdi!

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Haziran 2021 verileri açıklandı. Buna göre inşaat malzemeleri sektörü ciddi bir yükseliş kaydetti. 

Emlak Haberleri 26.07.2021 - 23:46 26.07.2021 - 23:51 Engin Uzunoğlu

Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli bir şekilde İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi verileri kamuoyuna ilan ediliyor. Buna göre Haziran 2021 dönemine ait veriler de açıklandı. 

İNŞAAT MALZEMESİ SEKTÖRÜ HIZLI AÇILDI

Haziran ayı endeks verilerine göre inşaat malzemesi sektörü çok hızlı bir yükseliş kaydetti. Haziran ayında bir önceki aya göre 1,73 puan artışı kaydetti. Böylelikle İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi 79,04 puana yükseldi. Bileşik endekste kademeli yükselişin devam ettiği görüldü. 

İnşaat malzemelerinin sanayi faaliyetleri tarafında da Haziran ayında kayda değer bir sıçrama gerçekleşti. Mayıs ayında bazı nedenlerden dolayı durağanlaşan faaliyetler Haziran ayında başlayan normalleşmeyle gelen açılmayla büyük bir gelişim gösterdi. 

AĞUSTOS 2017'DEN İTİBAREN EN YÜKSEK SEVİYE

Faaliyet Endeksi Haziran 2021'de bir önceki aya göre yüzde 4,9 puan artış kaydetti. Faaliyet Endeksi tüm gruplarda yükselirken bu yükseliş Ağustos 2017'den itibaren en yüksek seviyeye ulaştı. 

Üretim Endeksi'nde de büyük bir ilerleme kaydedildi. Üretim Endeksi Ağustos 2013'ten itibaren ölçülüyor. O tarihten itibaren en yüksek seviye Haziran 2021'de görüldü. Cirolarda iç satışlar ve yüksek ihracat artışları ile suçrama meydana geldi. 

GÜVEN ENDEKSİ'NDE TEMKİNLİ RAKAMLAR

Haziran ayının en temkinli rakamı ise Güven Endeksi'nde meydana geldi. Bu nedenle güven endeksinin artışı diğer endekslere oranla daha yavaş oldu. Faaliyet Endeksi'nde meydana gelen sıçrama Güven Endeksi'ndeki artışlara sınırlı da olsa katkıda bulundu. Güven Endeksi Haziran 2021'de bir önceki aya göre yüzde 0,46 oranında yükseldi. 

inşaat malzemesi sektörü

Türkiye ekonomisine olan güven artarken inşaat sektöründe ve inşaat malzemeleri sanayisinde güvende sınırlı bir artış meydana geldi. 

Yurt içi pazarlarda Haziran ayında güvenin arttığı gözlemlendi. İhracat pazarlarında ise güvende hızlı bir yükseliş kaydedildi. Bu artışları Haziran ayındaki açılma destekledi. 

İnşaat malzemesi sektörüne olan güven artışının olumlu olduğu kaydedilirken yine de Güven Endeksi'nde temkinli bir iyileşme meydana geldiği ve kırılganlığın henüz bertaraf edilemediği vurgulandı.

BEKLENTİ ENDEKSİ YÜKSELİYOR

Beklenti Endeksi'nde Haziran ayında artışlar yine devam etti. Beklenti Endeksi'nin tüm alt göstergelerinde artış meydana geldi. Beklenti Endeksi Haziran 2021'de bir önceki aya kıyasla 0,9 puan yükselişi kaydetti. Böylelikle 2021 yılının tüm aylarında Beklenti Endeksi'nde yükseliş meydana gelmiş oldu. 

Kademeli açılmanın devam etmesi ve işlerde yüksek mevsime girilmesi ile yaz aylarında Bileşik Endeks'te artışın devam edeceğine dair bir beklenti oluştuğu ifade edildi. Salgında yeni bir dalga olması halinde ise endekslerdeki artışların durabileceğinden endişe edildiği belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@