İnşaat Sektörü Çöktü Mü?

Son dönemde sık sık "inşaat sektörü çöktü", "inşaat sektörü çöküyor mu?" gibi haberler basında yer almaya devam ediyor. Peki, sektörde son durum ne?

EMLAK HABERLERİ 22.07.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Son dönemde sık sık "inşaat sektörü çöktü", "inşaat sektörü çöküyor mu?" gibi haberler basında yer almaya devam ediyor. Peki, sektörde son durum ne?

Konut satış rakamlarının düşmeye devam etmesi inşaat sektöründe kriz yaşandığı haberlerinin yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Konut Satışları Düştü, İnşaat Sektörü Daraldı İnşaat sektörünün en büyük sorunu düşen konut satışları olarak gösteriliyor. Bankaların kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş hem elinde parası olanın faize yönelmesini hem de parası olmayanların konut kredisi çekmelerini zorlaştırdığı için vatandaş konut yatırımından uzaklaştı. Elinde nakit parası olanlar daha yüksek getiri sağladığı için parayı faize yatırmak ya da dolar almak yöntemlerini tercih edince yatırım amaçlı konut satın almak isteyen kişilerin sayıları azaldı. Konut kredisi faiz oranları rekor seviyelere çıktığı için oturmak için ev satın almak isteyen kişilerde konut almaktan vazgeçti ve zorunlu olarak beklemede kalmayı tercih etti. Durum böyle olunca inşaat sektöründe konut satışları dibe vurdu. Yeni İnşaat Ruhsatı Alınan Bina Sayısı Azaldı, İşten Çıkarılan Kişi Sayısı Dudak UçuklattıDüşen konut satışları konut üretimi konusunda müteahhitleri isteksizleştirdi. Konut üretimi rekor seviyede azaldı. Yeni inşaat ruhsatı alınan bina sayısı büyük oranda azalırken düşen konut üretimi konut stokunun bitmesi durumunda konut fiyatlarında hızlı yükselişin yaşanma riskini ortaya çıkardı. Yükselen inşaat maliyetleri ile beraber konut fiyatlarına satışların artmaya başlaması ile beraber en az yüzde 40 oranında zam yapılması bekleniyor. İnşaat Sektörü Çöktü Mü?Düşen konut satış rakamları inşaat sektörünün çökmesi anlamına gelmiyor. Türkiye'de gerek kentsel dönüşüm gerekse de her geçen gün artan konut ihtiyacı nedeni ile inşaat sektörünün önü açık kabul ediliyor. Konut kredisi faiz oranlarında başlayan düşüşün Eylül ayına kadar katlanarak devam etmesi beklenirken yaşanan düşüş ile beraber bekleyen talebin alıma yönelmesi ile konut piyayasının tekrar canlanması bekleniyor.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@