İnşaat Sektörü Güven Endeksi Ocak 2022 Açıklandı! Maliyet Krizi Vurdu, Sektör Güvenini Kaybetti

TÜİK Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Ocak 2022 raporu yayımlandı. Zam yağmuru ile maliyet krizi yaşayan inşaat sektöründe güven endeksi düştü.

Emlak Haberleri 25.01.2022 - 10:30 25.01.2022 - 10:30 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Ocak 2022 raporunu yayımlandı. Yayımlanan raporda hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde güven endeksinde yükseliş yaşanırken endeksin tek düştüğü sektör ise inşaat sektörü olarak dikkat çekti. 

Demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok inşaat malzemesinde rekor oranlarda gelen zamlar neden ile inşaat maliyet endeksi rekor seviyelere çıkmış, bazı şantiyelerde zorunlu olarak işler durdurulmuştu. İmzalanan kentsel dönüşüm projelerindeki sözleşmelerde maliyetteki tahmin edilemez yükseliş nedeni ile iptaller yaşanmaya başlanmış, bu alandaki çalışmalarda sekteye uğramıştı. 

TÜİK İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ OCAK 2022 AÇIKLANDI! 

TÜİK'in resmi internet sitesi üzerinden yayımlamış olduğu güven endeksi raporuna göre 2022 senesinin Ocak ayında mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi rakamları bir önceki yılın aynı ayına oranla hizmet sektöründe yüzde 1,2 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 2,5 oranında artış gösterirken inşaat sektöründe yüzde 5,0 oranında düşüş gösterdi. 

inşaat sektörü güven endeksi-1

İnşaat sektöründe 2021 senesinde dolar kurunda yaşanan yükselişin etkisi ile sorunlar yaşanmaya başlanmış, kredi faiz oranlarındaki artış ile beraber yaşanan sorunlarda katlanarak artmış, müteahhitler pek çok şantiyede Haziran ayında gelen yoğun zamları protesto etmek amacı ile iş bırakma eylemi yapmıştı.

Özellikle de çimento fiyatlarına gelen zamlar tepki çekmiş, müteahhitler zamları maliyet artışı ile açıklanamayacak derecede yüksek bulduklarını belirterek eleştirmişti. Süreçte inşaat sektöründe yaşanan daralma kendisini endeks verileri ile de hissettirmeyi sürdürdü.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@