İnşaat Sektörü Hareketlendi, Çimento Fiyatları Yine Zamlandı!

Konut satışlarını arttırmak için kamu bankaları yüzde 0.99 konut kredisi kampanyası başlatırken kriz fırsatçıları bir kere daha çimento zammı ile kendilerini gösterdi.

EMLAK HABERLERİ 10.08.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Konut satışlarını arttırmak için kamu bankaları yüzde 0.99 konut kredisi kampanyası başlatırken kriz fırsatçıları bir kere daha çimento zammı ile kendilerini gösterdi.

Düşen dolar kuru sonrasında inşaatçılar çimento fiyatlarına indirim beklerken tam tersi bir durum yaşandı. İnşaatçılar ile Çimento Üreticileri Yine Karşı Karşıya! Daha öncede inşaat sektöründe karşı karşıya gelen taraflar yeni bir zam haberi ile yine gerilim yaşadı. Gevşeyen dolar kuru sonrasında inşaatçılar çimento fiyatlarına indirim beklerken ani gelen zam haberi ile büyük şaşkınlık yaşadı. Çimentonun torba fiyatı bir hafta içerisinde 5 lira zamlandı. 10 lira olan torba çimento fiyatı 15 liraya çıkarken inşaatçılar konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getirdi. Kredi Faizleri Düştü, Çimento Fiyatları Yükseldi! İZKA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil gelen kredi indirim haberine sevinecek zaman bulamadıklarını söyleyerek  "Kamu bankaları konut kredi faizlerini düşürdü ama tam bir şeyler iyiye gideceği sırada, başka eller devreye giriyor. Birileri düzgün giden çarka çomak sokuyor. Patates, soğanı hedef alarak saldıranlar, bugün de çimeto ile ekonomiye baltalamak istiyor" dedi.Konu hakkında yapılan zam sonrasnıda Rekabet Kurulu'na şikayette bulunacaklarını söyleyen Yeşil, "Çimento, inşaat maliyetinin yüzde 8-9'unu oluşturur. İnşaat sektörünün zor günler geçirdiği şu dönemde bu zam kararı ile sektöre ilave ağır yük yüklemek doğru değil" diyerek zam açıklamasına tepki gösterdi. İnşaat Sektörü Zam Kararını Yargıya TaşıyacakZam kararına son derece sert bir şekilde tepki gösteren Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ise "İnşaat sektöründe faizlerin indirilmesi ile beraber sektörde hareketlilik ortaya çıktı. Zaten bir yıldır inşaat söktürü sıkıntı yaşarken, faiz indirimi sektöre can suyu olacaktı.Çimento fabrikalarının hemen zam yapması, hem de yüzde 50 oranında yapması asla kabul edilemez. Bu çimento fabrikaları ve çimento fabrikalarının kurduğu beton santralleri ya akıllarını başlarına alacak, ya akıllarını başlarına alacak. Bunun başka bir çözümü yok.Ben bu işin peşini bırakmam. Zam oranı korkunç. Bu inşaat sektörüne darbe vurmak demek. Geri alınmazsa şantiyeler durmak zorunda kalır. Durduk yerde bu zamma bir gerekçe bulamadık. Bu zamla birlikte kartelcilikten sabıkalı olan çimentocular yine en kritik dönemde hortladılar. Bu zammın takipçisi olacağız; bunun için mücadele başlatacağız" diyerek dava açacaklarını dile getirdi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@