İnşaat Sektörü İçin Yeni Kurtuluş Reçetesi: Müteahhit Sayısı Mutlaka Azaltılmalı!

İnşaat sektörü 2018 yılının son ve 2019 yılının birinci yarısında yaşadığı zorlu süreçten çıkmak için çabalamaya devam ediyor.

EMLAK HABERLERİ 08.01.2020 - 18:08 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

İnşaat sektörü 2018 yılının son ve 2019 yılının birinci yarısında yaşadığı zorlu süreçten çıkmak için çabalamaya devam ediyor. Özellikle de faiz oranlarında yaşanan düşüşün ardından artan konut satış rakamları sektöre umut verirken sektörün en büyük şikayeti yüksek olan müteahhit sayısı olarak açıklanıyor.

İnşaat sektöründe yaşanan kriz adım adım aşılmaya doğru giderken düşen konut kredisi faiz oranları sonrası artan konut talebi sektöre umut aşıladı. İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ASIL SORUNU HER ÖNÜNE GELENİN MÜTEAHHİT OLMASI! İnşaat sektörünün en önemli oyuncaları arasında yer alan MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu sektörün asıl sorunun şu anda çok fazla olan müteahhit sayısı olduğunu söyledi. Erhan Boysanoğlu yapmış olduğu açıklamasında “Sektörümüzde iş alabilme gücünüzün yanında ciddi sayıda çekirdek müşteri potansiyeliniz olması önem taşıyor. Çünkü konut geliştiren şirketlerin sayısının 430 bine ulaşmış olduğu bir ortamda satış yapmak çok kolay bir iş değil.Bu noktada, sektörün önümüzdeki dönem hedeflerine ulaşması için sektör oyuncularının sayısal anlamda azalmasını şart olarak değerlendiriyorum. Bunun için de “müteahhit” tanımının gözden geçirilmesi gerekiyor.Tüm Avrupa'ya baktığımızda müteahhitlerin toplam sayısı 20 ila 25 bini geçmiyor. Müteahhit tanımının gerek hukuki zeminde, meslek birlikleri nezdinde, gerekse bankalar birliği çerçevesinde belirlenmesi şart” dedi.Emlak365.com 
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@