İnşaat Sektörü İflasın Eşiğinde! Turan: Çimento Karteli Halka Kazık Atıyor

Müteahhitlerin greve gitmesi ile alevlenen çimento karteli tartışmaları büyümeye devam ederken konut fiyatları ve ev kiraları yükselmeye devam ediyor.

Emlak Haberleri 21.09.2021 - 10:10 21.09.2021 - 10:13 Gülcan Özer

Uzun bir süre boyunca yükseliş yaşayan ve Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında gösterilen inşaat sektörü ne yazık ki içerisine girdiği krizi bir türlü atlatmayı başaramadı. Önce yükselen faiz oranları sonrasında ise artan inşaat maliyetleri ile baş etmekte zorlanan sektörde son olarak çimento krizi yaşanmıştı. 

Çimento fiyatlarına son 1 senelik zaman dilimi içerisinde yüzde 200 oranında zam geldiğini belirten müteahhitler bu zammın hiçbir maliyetle açıklanamayacağını belirterek grev kararı almışlardı. Çimento sektörü temsilcileri ise yapmış oldukları açıklamalarla aynı tondan yanıt vermiş, geri adım atmamıştı. 

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE KARTELLEŞME TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR! 

İnşaat sektöründe İMKON'a bağlı olan müteahhitler yüksek çimento zamlarına tepki olarak 15 günlük grev kararı almış ve şantiyelerde iş bırakma eylemi başlatmıştı. Yaşanan tartışmalar hakkında bugün köşesinde bir yazı yayımlayan Sözcü Gazetesi yazarı Rahmi Turan tarafların bir araya gelerek çözüm üretemeyeceğini savunarak "Bu mümkün görünmüyor! Çünkü tatlı kâr cazip geldiği için çimento karteli geri adım atmıyor! Çimento fabrikalarının aralarında anlaşarak yaptıkları fahiş zam, inşaat maliyetlerini önemli oranda artıracağı için bu, “Halka atılan ya da atılmak istenen büyük kazık” oluyor" eleştirisinde bulundu. 

Konu hakkında Rekabet Kurulunun devreye girmesi gerektiğini belirten Turan rekabeti ihlal eden üreticilere ceza kesilmesi gerektiğini savundu. Çimento fiyatlarına son 1 senelik zaman dilimi içerisinde yüzde 200 oranında zam geldiğini belirten Turan inşaat sektörünün artık iflas noktasına geldiğini, sektörün iflas etmesi durumunda ise 600 bin kişinin işsiz kalabileceğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@