İnşaat Sektörü İşsizlik Verileri ve İstihdam Oranı TÜİK Tarafından Açıklandı!

TÜİK İşgücü İstatistikleri, Aralık 2021 raporu yayımlandı. Uzun süredir maliyet endeksi rakamlarında yaşanan yükseliş ile mücadele eden inşaat sektörü tarafından rakamlar merakla bekleniyordu.

Emlak Haberleri 10.02.2022 - 11:01 10.02.2022 - 11:01 Gülcan Özer

İnşaat maliyet endeksinde yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken hükümet tarafından çıkartılan fiyat farkı kararnamesi de ne yazık ki müteahhitlerin beklentilerini karşılamaya yetmemişti. Aralık ayında dolar kurunda yaşanan yükseliş ve dolar kurunun 18 lira seviyesine kadar çıkmasının ardından demir ve çimento fiyatlarına rekor zamlar gelmiş, demir fiyatları saatlik olarak kamyon üzerinde belirlenmeye başlanmıştı. 

Dolarda yaşanan yükseliş nedeni ile pek çok şantiyede işler zorunlu olarak durdurulmak zorunda kalınmıştı. Bu nedenle Aralık ayına ilişkin inşaat sektörü işsizlik rakamları ve istihdam oranı merak konusu olmuştu. Süreçte beklenen rakamlar TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan İşgücü İstatistikleri, Aralık 2021 raporuna göre inşaat sektörü son derece zorlu geçen Aralık ayında yine de ayakta kalmayı başardı. 

TÜİK İŞGÜCÜ İSTATİSTİKLERİ ARALIK 2021 RAPORU! İNŞAAT SEKTÖRÜ İŞSİZLİK RAKAMLARI VE İSTİHDAM ORANI NE KADAR?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre 2 bin kişi artarak 3 milyon 794 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleşti.

inşaat sektörü istihdam verileri şubat 2022-1

Aralık ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre tarım sektöründe 10 bin kişi azalırken sanayi sektöründe 108 bin kişi, inşaat sektöründe 5 bin kişi, hizmet sektöründe 134 bin kişi artış gösterdi.

Aralık ayında İstihdam edilenlerin yüzde 16,8'i tarım, yüzde 21,7'si sanayi, yüzde 6'sı inşaat, yüzde 55,4'ü ise hizmet sektöründe yer aldı. Son rakamlar ile en düşük istihdam oranı inşaat sektöründe yaşanırken, en yüksek istihdam sağlayan sektör ise hizmet sektörü oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@