İnşaat Sektörü Kırmızı Alarm Verdi, Kamu Müteahhitleri Çok Acil Fiyat Farkı ve Tasfiye Kararnamesi Düzenlemesi İstiyor

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş inşaat maliyetlerini uçurdu. Demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere çok sayıda ürüne zam gelirken yükselen fiyatlar sonrası fiyat farkı kararnamesi gündemde!

Emlak Haberleri 26.10.2021 - 10:16 26.10.2021 - 10:16 Gülcan Özer

İnşaat sektörü maliyetlerde yaşanan artışlar nedeni ile sıkıntılı günler geçirmeye devam ederken fiyatlarda yaşanan artışlar en çok sözleşme imzalayarak iş alan müteahhitleri mağdur etti. Dolar kurunda yaşanan hızlı artışın yarattığı yüksek maliyet krizi nedeni ile müteahhitler zarar etmeye başlarken fiyat farkı kararnamesi ve tasfiye kararnamesi yeniden gündeme geldi. 

Sözleşme ile iş alan kamu müteahhitleri imza attıkları tarihteki demir ve çimento fiyatları ile bugünkü demir ve çimento fiyatları arasında büyük bir fiyat farkı oluştuğunu, oluşan bu farkın önceden öngörülemez olduğunu ve bu nedenle kendilerine fiyat farkı kararnamesi ile destek verilmesi gerektiğini söyledi. Daha öncede Rahip Brunson krizinin patlak verdiği dönemde benzer talepler gündeme gelmiş, ancak o tarihte sadece tasfiye kararnamesi çıkarılmıştı. 

DOLAR KURU 10 LİRAYA DAYANDI, FİYAT FARKI KARARNAMESİ YENİDEN GÜNDEME GELDİ! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Eylül ayı PPK toplantısı ile yapılan 100 baz puan faiz indirimi hamlesi sonrasında dolar kuru büyük bir hızla 8 TL bandını aşmayı başarmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Suriye operasyonu açıklaması ile dolar kurunun  tansiyonu yeniden yükselmiş, Merkez Bankası tarafından Ekim ayında yapılan 200 baz puan faiz indirimi ve sonrasında büyükelçilerin istenmeyen adam ilan edileceği açıklamaları ile dolar kuru 9.85 TL seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek tarihi zirve rekorunu tazelemişti. 

Dolar kurunun 10 TL bandına dayanması ile zam yağmuru başlamış, inşaat sektörü de bu zamlardan nasibini almıştı. Uluslararası piyasalarda emtia fiyatlarında yaşanan artış ile demirin fiyatı yükselirken üzerine gelen dolar kurundaki artış demir fiyatlarının Ekim ayının başından bu yana 716 TL zamlanmasına neden olmuştu. 

demir fiyatları 26 ekim

FİYAT FARKI KARARNAMESİ YA DA TASFİYE KARARNAMESİ ÇIKACAK MI?

Yaşanan yükselişin ardından müteahhitleri "fiyat farkı kararnamesi bugün verilmezse, ne zaman verilecek?" sorusunu gündeme taşırken bu kararname çıkarılmazsa dahi tasfiye hakkı tanınmasını talep etti. Müteahhitler tasfiye edilen projelerin zaten yeni fiyatlar ile çok daha yüksek bir şekilde ihale edileceğini belirterek fiyat farkı kararnamesinin çıkarılmasının önemine değindi. Gözler Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak olan girişimlere çevrildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@