İnşaat Sektörü Kredi Dopingi İle Yeniden Can Buldu!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Hazır Beton Endeksi 2019 Eylül Ayı Raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda inşaat sektöründe güven sorununun devam ettiği belirtilirken açıklanan rakamların yılın ilk canlanma belirtisi olduğuna dikkat çekildi.

Emlak Haberleri 08.10.2019 - 14:33 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Hazır Beton Endeksi 2019 Eylül Ayı Raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda inşaat sektöründe güven sorununun devam ettiği belirtilirken açıklanan rakamların yılın ilk canlanma belirtisi olduğuna dikkat çekildi.

Yükselen faiz oranları nedeni ile durma noktasına gelen konut satışları inşaat sektöründe büyük bir daralma yaşanmasına neden olmuştu. Merkez Bankası tarafından yapılan 425 baz puanlık faiz indirimi sonrası kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası adeta sektöre can suyu oldu. İpotekli konut satışları yüzde 163 oranında artarken asıl yükselişin TÜİK tarafından açıklanacak Eylül ayı konut satış rakamlarında yaşanması bekleniyor. İnşaat Sektöründe Her 100 Kişiden 25 Tanesi İşsiz Kaldı! Yaşanan ekonomik kriz döneminde inşaat sektöründe yaşanan daralma nedeni ile büyük bir istihdam kaybı yaşanırken işsizliğin yüzde 25 oranında arttığı belirtildi. Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Hazır Beton Endeksi 2019 Eylül Ayı Raporu verilerini değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık sektörde hareketlenme başlandığını belirterek “Resmî rakamlara göre bir yıldır gerileyen inşaat sektörünün ekonomi içindeki payı yüzde,3’e gerilemiş durumdadır.Son 20 yılın verileri incelendiğinde ikinci çeyrekler bazında inşaat sektörü kriz yılları olan 2001 ve 2009 yıllarından sonra en kötü dönemini geride bırakmıştır. İnşaatın bu durumu yalnızca kendisini değil tüm ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Son açıklanan rakamlara göre inşaata girdi sağlayan imalat sanayi sektörlerimizin kapasite kullanımı, ağustos ayı itibarıyla, imalat sanayi ortalamasının yüzde 7 altındadır, yani inşaat geriledikçe imalat da zorlanmaktadır.İnşaat sektöründe yüzde 25’e yakın bir istihdam kaybı söz konusudur. Bütün bu rakamlar bize, Yeni Ekonomi Planı’nda belirlenen yüzde’lik büyüme hedefinin yakalanması, istihdam hedeflerinin tutturulması için inşaat sektöründe bu hareketliliğin artarak devam etmesinin gerekliliğine işaret etmektedir” diyerek sektöre ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@