İnşaat Sektörü Krize Meydan Okuyor! TÜİK Ciro Endeksi Yüzde 37 Yükseldi

TÜİK Ciro Endeksleri, Ağustos 2021 rakamları açıklandı. Son dönemde inşaat maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeni ile zorlu bir dönemden geçen inşaat sektörü cirosu dikkat çekti.

Emlak Haberleri 12.10.2021 - 10:34 12.10.2021 - 10:34 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Ciro Endeksleri, Ağustos 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Türkiye'de ciro endeksi Ağustos ayında yükselişini sürdürdü. 

TÜİK Ciro Endeskleri Ağustos 2021 raporuna göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi yıllık bazda yüzde 48,1 oranında artış gösterdi. Açıklanan rakamlar ekonomik gösterge açısından büyük önem kazanırken yükseliş finans sektöründe memnuniyet yarattı. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ CİRO ENDEKSİ YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRDÜ! 

Ekonomide yaşanan dalgalanmadan en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü pandemi  döneminde rekor oranda artış gösteren inşaat maliyet endeksi nedeni ile sıkıntılı bir dönemden geçiyordu. Özellikle demir ve çimento fiyatlarına gelen zamların ardından sektörde büyük bir kriz yaşanmış, Eylül ayında müteahhitler şantiyelerde 15 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. 

Krize rağmen çalışmalarını büyük bir özenle sürdüren inşaat sektörü adeta krize meydan okurken TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre 2021 yılı Ağustos ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 56,7, inşaat ciro endeksi yüzde 36,8, ticaret ciro endeksi yüzde 39,1, hizmet ciro endeksi yüzde 66,9 artış gösterdi. 

inşaat-ciro-endeksi-ekim-2021

Aylık inşaat sektörü ciro endeksi verisi ise yüzde 0,5 oranında artış gösterdi. İnşaat sektöründe yaşanan dalgalanmanın sonrasında inşaat sektörü ciro endeksi daha da büyük bir önem kazanırken sektör tarafından da açıklanan veriler olumlu karşılandı. İnşaat sektörü ekonomiye olan katkıyı arttırmak amacı ile bir süredir kredi desteği talep ediyordu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@