İnşaat Sektörü Maliyet Artışı İle Krizde: Konkordato Talebinde Bulunan Neo Yapı İflas Etti!

Ekonomik dalgalanmadan en fazla etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektöründe ne yazık ki yaprak dökümü tüm hızı ile devam ediyor. Yaşanan ekonomik dalgalanma, yükselen inşaat maliyetleri ve cep yakmaya başlayan faiz oranları sonrasında pek çok şantiyede sorunlar yaşanmaya başlanmıştı.

Emlak Haberleri 16.06.2021 - 11:24 16.06.2021 - 11:24 Serhat Karaman

Demir, çimento ve gazbeton fiyatlarına üst üste gelen zam yağmurları nedeni ile inşaat sektöründe hem kamu müteahhitleri hem de konut üreticileri sıkıntılı bir süreç yaşamaya başlarken ne yazık ki konkordato ve iflas haberleri de peş peşe gelmeye başlamıştı. 

Ekonomide yaşanan dalgalanma özellikle de inşaat sektörünü etkilemiş, kredi faiz oranlarında yaşanan yükselişin yanı sıra demir fiyatları, çimento ve gaz beton fiyatlarına gelen zamlar ile müteahhitlerin iş yükük büyük oranda artmıştı. 

NEO YAPI KONKORDATO TALEP ETMİŞTİ, İFLAS KARARI ÇIKTI! 

İnşaat sektöründe yaprak dökümü tüm hızı ile devam ederken bu şirketler arasına NEO Yapı da katıldı. Bolluca ve Göktürk villa projeleri ile adını duyuran Neo Yapı son dönemde ne yazık ki teslimat tarihlerinde yaşamış olduğu sorunlar ile gündeme gelmeye başlamıştı. 

Neo Yapı Arazi Geliştirme İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim şirketi hakkında İstanbul 1. Asliye Mahkemesi tarafından iflas kararı çıktı. İstanbul 1. Asliye Mahkemesi tarafından verilen iflas kararı mahkemenin talebi ile İstanbul Nöbetçi İflas Müdürlüğüne ve İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğüne gönderilecek. 

NEO YAPI MAĞDURLARI NE YAPACAK, TESLİM EDİLMEYEN KONUTLAR, YARIM KALAN KONUT PROJELERİ NE OLACAK?

Bankalara yüklü miktarda borcu olduğu iddia edilen şirket için verilen iflas kararı sonrasında gözler yarım kalan projelere çevrildi. Bolluca ve Göktürk bölgesinde inşa edileceği duyurulan 450 adet kadar villa projesi için bazılarında tapu sorunu yaşanırken bir çoğunda ise teslim tarihi geçmesine rağmen teslim edilmediği iddia edildi.

Süreçte bankalar alacak takibine başlarken bu nedenle projeden ev alan kişiler de bankaların haciz tehdidi ile karşı karşıya kalmışlardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@