İnşaat Sektörü Maliyet Krizinde, İflasın Eşiğinde! Çimento, Demir Çelik, Kereste Fiyatları Darbesi

İnşaat sektörü belki de tarihinin en zor günlerini geçirirken İMKON liderliğinde müteahhitler grev kararı almıştı. Demir çelik, çimento ve kereste fiyatları sektörü iflasa sürüklüyor!

İnşaat Sektörü Maliyet Krizinde, İflasın Eşiğinde! Çimento, Demir Çelik, Kereste Fiyatları Darbesi

İnşaat sektörü gelen zamlar nedeni ile büyük bir çıkmaza girerken tarihinin en zorlu sınavlarından birini vermeye çalışıyor. Yükselen konut kredisi faiz oranları ve dalgalanan ekonomi nedeni ile vatandaşlar ev sahibi olma taleplerini ertelerken konut fiyatlarına yapılan zamlar da satışları olumsuz etkiledi.

Kamu müteahhitleri ve konut üreticileri böylesi sıkıntılı bir süreçte çimento fiyatları başta olmak üzere demir fiyatları, sunta ve kereste fiyatları, gazbeton fiyatları başta olmak üzere inşaat malzemeleri fiyatlarına yapılan zamlar nedeni ile iflas noktasına geldi.

SADECE ÇİMENTO DEĞİL DEMİR ÇELİK, KERESTE VE GAZBETON FİYATLARI DA YÜKSELDİ!

TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyetleri endeksi büyük bir hızla yükselmeye devam ederken yaşanan yükselişi satışların durgun olması nedeni ile fiyatlarına yansıtamayan müteahhitler karlarının sıfırlandığını belirterek iflas noktasına geldiklerini açıkladı.

2020 senesinde 516 dolar olan kereste fiyatları 2021 senesinde 1000 dolar seviyesini görüp 800 dolar seviyesine çekilirken çimento fiyatları ise yüzde 200'lere varan zam oranı ile sektörüne en çok şikayetçi olduğu konular arasında yer aldı. Demir çelik fiyatlarında yaşanan artış ise yüzde 110 olarak kayıtlara geçti.

inşaat-sektöründe-son-durum

MÜTEAHHİTLER GREV KARARI ALDI, İNŞAATLAR DURUYOR!

Yaşanan süreçte Rekabet Kurumu tarafından talep edilen düzenlemelerin yapılmaması ve çimento fiyatlarının geri çekilmemesi üzerine İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu tarafından yapılan açıklama ile müteahhitlerin greve gittikleri duyurulmuştu.

İMKON'a bağlı olan 5 federasyon ile 51 ilde yer alan müteahhit birlikleri greve katılma kararı aldı. İnşaat sektöründe şantiyelerde iş durdurma eylemi başlarken süreçte yaşanacak gelişmeler yakından takip edilecek.

SONRAKİ HABER